Chomik – co warto o nim wiedzieć?

Chomik – co warto o nim wiedzieć?

Wiele osób uważa, że chomik nie jest zbyt wymagającym zwierzakiem domowym. Nie jest to prawdą! Gryzonie również wymagają uwagi oraz opieki. Są narażone na liczne choroby, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Warto również poznać ich cechy charakteru. Zastanawiasz się, czy chomik będzie najlepszym przyjacielem twojego dziecka? W przypadku kilkulatka raczej tak się nie zdarzy, jednak wiele zależy również od osobowości malucha. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Jaki charakter mają chomiki?

Każdy osobnik jest zupełnie inny, jednak gryzonie są niezależnymi zwierzętami. Ich uroczy wygląd bywa mylący. Mogłoby się wydawać, że uwielbiają być trzymane w dłoni i głaskane po główce lub brzuszku. Jest zupełnie inaczej! Dla chomika takie pieszczoty bywają źródłem stresu, więc nie można ich do nich zmuszać. Ciekawym jest, że omawiane zwierzaki mają najwięcej energii w nocy. Mogą generować uciążliwy hałas, który utrudnia sen domowników. Średnia długość życia chomika to 2-4 lata. Ponadto, nie zaleca się umieszczania kilku gryzoni w jednej klatce. To samotniki, a przebywanie w towarzystwie może skończyć się atakami agresji. Pozostawione bez nadzoru mogą się zagryźć!

Jaka klatka dla chomika?

Chomiki są niewielkie, jednak potrzebują sporej ilości przestrzeni. Nie można hodować ich w zbyt małej, ciasnej klatce. Interesującym faktem jest to, że te niewielkie ssaki mogą przemierzyć dziennie nawet do 10 km. Zasada jest prosta – im większa klatka, tym lepiej. Oczywiści musi ona zostać dopasowana do rzeczywistych potrzeb gryzoni. Rozstaw prętów nie może być zbyt duży, gdyż zwierzak ucieknie. Minimalne wymiary klatki to 60×40 cm. Chomiki syryjskie są o wiele większe, więc ich dom nie może być mniejszy niż 80×50 cm. Konstrukcja nie musi być zbyt wysoka, ponieważ opisywane gryzonie nie lubią się wspinać, a upadek z dużej wysokości może skończyć się dla nich tragicznie.

Co kupić chomikowi?

Przed przyniesieniem chomika do domu należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów:

  • poidełko,
  • ściółka,
  • domek,
  • kołowrotek,
  • zabawki i akcesoria,
  • jedzenie.

Jeśli chodzi o żywność, to najlepiej zdecydował się na wysokiej klasy pokarm dla gryzoni. Musi zawierać on w swoim składzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Raz w tygodniu dobrze jest serwować pupilowi suszone białko zwierzęce np. świerszcze, mączniki młynarki. Chomiki od czasu do czasu mogą jeść marchewki, jabłka, ogórki, słonecznik w łupinie, mlecze, koniczyny.