Separacja formalna – czym jest i czy warto się na nią zdecydować?

Separacja formalna – czym jest i czy warto się na nią zdecydować?

Z roku na rok liczba rozwodów rośnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak trzeba zauważyć, że coraz więcej osób jest świadomych, że jeżeli w związku występuje jakaś forma przemocy czy nadużyć, to trzeba się rozstać. Jednocześnie rośnie też świadomość własnych potrzeb i stawiania na siebie. Choć biorąc ślub nikt nie zakłada, że będzie brał rozwód, to nigdy nie powinno się tego wykluczać. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, czym jest separacja formalna i czy warto się na nią zdecydować.

Separacja to nie rozwód

Jeżeli w Waszym związku nie układa się dobrze, jednocześnie nadal nie jesteście pewni w 100%, że chcecie rozwodu, ale na dany dzień nie wyobrażacie sobie żyć z małżonkiem, to dobrym rozwiązaniem jest separacja formalna. Rzecz jasna nie jest ona równoznaczna z rozwodem. Zatem należy wiedzieć, że jest to poświadczona przez sąd separacja małżeńska, gdzie zasadniczo nadal jesteście w związku, ale jednak prowadzicie już osobne życie. Jednak trzeba wiedzieć, że są określone skutki wynikające z orzeczenia o separacji formalnej. Na pewno w czasie separacji nie można zawrzeć innego związku małżeńskiego. Nadal musicie też pomagać sobie w razie konieczności, a to odnosi się szczególnie do sytuacji, gdy jeden z małżonków nie pracuje. Wtedy drugi musi mu dostarczać środki finansowe, a przy tym status życiowy małżonka bez pracy nie może być niższy niż przed orzeczeniem separacji. Ale sytuacja zupełnie inaczej wygląda w przypadku dziedziczenia czy zachowku. W jednym i drugim przypadku wraz z orzeczeniem separacji traci się do nich prawo. W skutek separacji formalnej powstaje też rozdzielność majątkowa. Jeżeli zastanawiacie się, czy w Waszym przypadku będzie ona dobrym rozwiązaniem, czy jednak lepiej od razu złożyć papiery rozwodowe, to skorzystajcie z pomocy adwokata, który doradzi, ale i przedstawi zalety każdego rozwiązania.

Czy zawsze otrzymacie separacje formalną?

Jeżeli zdania małżonków są zgodne i oboje chcą separacji, to wydaje się, że sprawa jest łatwa do rozstrzygnięcia i sąd przychyli się do ich wniosku. Ale wcale tak nie musi być. Otóż trzeba wiedzieć, że jeżeli macie dzieci, których dobro miałby cierpieć, bądź też orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, to sąd nie przychyli się do Waszego wniosku. Podobnie rzecz wygląda, gdy tylko jeden z małżonków chce separacji, a drugi nie. Wtedy też sąd będzie analizował czy wniosek nie spowoduje, że jedna strona na tym ucierpi. Jeżeli żona chce separacji, a w tym czasie jej mąż ciężko choruje, to sąd może zastosować przesłankę o zasadach współżycia społecznego i separacja nie zostanie zasądzona. Jeżeli jednak takich przesłanek nie ma i nastąpił całkowity rozpad pożycia to separacja zostanie zasądzona. Warto skorzystać z pomocy adwokata. Możemy Wam polecić kancelaria-kopko.pl.

Separacja formalna, a wina, któregoś z małżonków

Jak wiadomo rozwód może być orzeczony bez winy, ale też rozpad małżeństwa może być spowodowany winą jednego z małżonków. A jak wygląda sprawa w przypadku separacji? Otóż w tym przypadku również sąd będzie analizował czy rozpad pożycia nastąpił z winy jednego z małżonków i wtedy orzeknie separację z winy tego małżonka. Jeżeli jednak winni są oboje, to sąd orzeknie, że separacja nastąpiła z winy obojga małżonków. Jeżeli jedna żadna ze stron nie jest winna, to sąd rzecz jasna orzeknie, że separacji nie jest winna żądna ze stron.

Rozwód, a separacja – różnice

Warto wiedzieć, że separacja w przeciwieństwie do rozwodu jest orzeczeniem, a nie wyrokiem, a jak wiadomo orzeczenie można zmienić, a wyrok już nie, bo jest nieodwracalny. Jeżeli ma zostać orzeczona separacja musi dojść do zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz nie musi być ono trwałe, zatem skutkiem separacji nie jest definitywne rozwiązanie związku. Także mając orzeczoną separację, nie można angażować się w inny związek, bo wtedy przy ewentualny rozwodzie dojdzie do uznania winy małżonka, który związał się jeszcze podczas trwania związku z inną osobą.

Warto zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem dla Was jest separacja, czy rozwód. Najlepiej też dla własnego dobra, ale i swoich dzieci rozstać się w spokoju i dobrej atmosferze.