Praca za granicą – jak ją znależć?

Praca za granicą – jak ją znależć?
Photo by martaposemuckel/ Pixabay

Wyjazd za granicę to bardzo trudna i poważna decyzja. Ludzie z różnych powodów decydują się na podjęcie pracy w obcym kraju. Ktoś ma długi, więc praca za granicą jest szansą na poprawienie sytuacji materialnej. Są również tacy, którzy taki wyjazd traktują jako nowe wyzwanie, zdobycie bezcennego doświadczenia i nawyków. Poznaj 5 rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy szukasz pracy za granicą.

Praca za granicą

Sytuacja na polskim rynku pracy wygląda nie najgorzej, a jednak bardzo dużo osób wyrusza w świat w poszukiwaniu lepszej pracy. Dlaczego? Praca za granicą to lepsze zarobki, większa szansa na znalezienie pracy bez wykształcenia. Niektórzy decydują się na emigrację zarobkową, by poznawać nowe kultury i opanować język obcy. Mamy dla Ciebie gotowy plan, który pomoże znaleźć pracę w dowolnym kraju.

Wyjazd w ciemno

Niektórzy Polacy decydują się na poszukiwanie pracy na miejscu. Pamiętać jednak warto o tym, że takie poszukiwania mogą trochę potrwać – nawet trzy miesiące. Obywatel Polski może się zarejestrować w zagranicznym urzędzie pracy jako osoba, która szuka pracy. Pracy najlepiej szukać poprzez znajomych, ogłoszenia w prasie i internecie. Im więcej źródeł do poszukiwania wykorzystasz, tym większa szansa na szybkie znalezienie pracy.

Szukanie pracy w kraju

Możesz rozpocząć poszukiwania pracy, będąc w Polsce. Jak wynika z badań Monsterpolska ponad 65% Polaków szuka pracy przez internet. Korzystają z zagranicznych serwisów z ofertami pracy. Jednak za pomocą internetu łatwiej jest znaleźć pracę wykwalifikowanym pracownikom. Jeżeli chodzi o robotników niekwalifikowanych, to istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo tego, że znajdą dobrze płatną pracę. Można też szukać pracy poprzez agencje pracy, media społecznościowe. Uważaj na oszustów, którzy proszą o przedpłatę i dane osobowe. Albo oferują bardzo wysokie zarobki.

Praca-proces aplikacji

Na początku musisz się dowiedzieć, jak przebiega proces rekrutacyjny w wybranym przez Ciebie kraju. Każde państwo ma własne wymagania. Na przykład w Anglii pracodawca woli dostać CV bez zdjęcia, ale z rekomendacjami. Musisz też zadbać o odpowiedni adres mailowy. W większości krajów europejskich akceptowany jest adres na gmail.com. Pamiętaj też o tym, że w CV musisz podać numer telefonu kraju, do którego się wybierasz, a nie polski.

Umowa o pracę

Umowa o pracę zawsze jest sporządzona w języku pracodawcy. Dlatego musisz rozumieć, co podpisujesz. Jeżeli się nie posługujesz językiem obcym, poproś kogoś o pomoc. Zanim złożysz podpis, poznaj liczbę godzin pracy, dni urlopu itp.

Zbadaj podatki

Przede wszystkim chodzi o podwójne opodatkowanie. Dowiedz się, czy pracując za granicą, będziesz też musiał płacić podatki w kraju. Jeżeli podejmujesz pracę tymczasową (do dwóch lat), obowiązuje Cię opodatkowanie podwójne. Z kolei osoba, która pracuje w obcym kraju mniej niż 6 miesięcy, płaci podatki wyłącznie w Polsce. Pracownicy, którzy decydują się na stałą pracę, płacą podatki wyłącznie za granicą.

Niemcy, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania – kraje, w których Polacy najczęściej szukają pracy.

Dobra rada: musisz przynajmniej na poziomie podstawowym znać język kraju, do którego jedziesz do pracy. Poznaj też jego obyczaje, kulturę, obowiązujące przepisy i zakazy.

Portale, na których najlepiej szukać pracy za granicą: