Zero waste – na czym polega? Zasady

Zero waste – na czym polega? Zasady
Photo by umutavci/ Pixabay

Zero waste, inaczej zero śmieci, to styl i filozofia życiowa. Zerowasterzy starają się wytwarzać jak najmniej śmieci. Wiedziałeś, że przeciętny Polak co roku generuje ponad 300 kg śmieci? Czy da się, w jakiś sposób rozwiązać ten problem? Owszem, wyeliminować ze swego życia zbędne śmieci.

Prekursorką ruchu Zero śmieci jest Béa Johnson. Kobieta na własnym przykładzie udowodniła, że odpady 4-osobowej rodziny mogą się zmieścić w jednym słoiku. Poznaj zasady, na których się opiera filozofia Zero Waste.

Podstawowe zasady Zero Waste

Życie bez odpadów wymaga zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Życie w duchu zero waste wymaga przestrzegania niektórych zasad. Niektóre są dość proste, inne wymagają większych wyrzeczeń i poświęceń. Sprawdź, co musisz robić, by zostać zerowasterzem.

Odmawiaj (im mniej śmieci, tym lepiej)

Żyj bez foliówek i opakowań plastikowych. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości toreb foliowych. Jednak nadal je używamy i produkujemy. A co jeśli każdy z nas zabierze ze sobą na zakupy wielorazową torbę? Wtedy użycie foliówek spadnie o 80%. Warto więc wyrobić w sobie nawyk noszenia toreb bawełnianych. Zrezygnuj z jednorazowych plastikowych opakowań i naczyń. W taki sposób zadbasz nie tylko o swój dom, lecz także całą planetę.

Ograniczać (kupuj jak najmniej zbędnych rzeczy)

Przed zakupem kolejnej rzeczy, dobrze się zastanów, czy na pewno jej potrzebujesz. Jeżeli nie, zrezygnuj z jej kupowania. Z kolei jeżeli chodzi o produkty spożywcze, to zawsze miej ze sobą listę zakupów. Pomoże Ci w rozsądnym kupowaniu. Dzięki niej masz pewność, że podczas zakupów nie będziesz działać pod wpływem impulsu. A jedzenie, które kupisz, na pewno się nie zmarnuje.

Reuse – dawaj drugie życie

Naucz się dawać drugie życie starym rzeczom. Na przykład, szklany słoiczek po fasolce po bretońsku nie musi lądować w spiżarni. Możesz go używać do przechowywania żywności w lodówce. Albo zabierać ze sobą na zakupy, by pakować do niego sypkie produkty. Stare ubrania można zmienić w wielorazowe torby albo woreczki na ryż i makaron.

Zwolennicy ruchu zero waste ubierają się w lumpeksach albo w sklepach od krajowych producentów. Dlaczego? Bo nawołują do ograniczenia konsumpcji ubrań i kupowania dobrej jakości ubrań. Lepiej kupić droższe buty od krajowego producenta niż chińskie podróby, które się rozkleją po kilku miesiącach.

Zacznij wykorzystywać rzeczy wielokrotnego użytku. Zrezygnuj z jednorazowych maszynek do golenia. Nie korzystaj z jednorazowych naczyń i sztućców oraz foliówek.

Recykling i segregacja śmieci

Zacznij od segregowania śmieci. Pamiętaj o odpadach niebezpiecznych: zużyte baterie, leki, żarówki, stary sprzęt RTV-AGD. Musisz je odnieść do specjalnych punktów. Jeżeli z kolei chodzi o szkło, plastik czy metal, to musisz wyrzucać je do różnych pojemników, w zależności od koloru. Pojemniki białe i zielone – szkło. Żółte – plastik i metale. Niebieski – papier. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, można dostawać pieniądze za zużyte butelki.

Kompostowanie

Kompostowanie, czyli przetwarzanie odpadów organicznych, z których powstaje nawóz eko. Możesz go wykorzystać do nawożenia swego ogródka czy trawnika. Kup kompostownik, do którego będzie wyrzucać skorupki jajek, obierki warzyw. Można też przetwarzać liście, gałęzie, trawę.

Naprawiać

W Europie istnieją różne firmy i zakłady, które naprawiają stary sprzęt, meble, zepsute rzeczy za darmo. Mieszkańcy niektórych krajów organizują zbiórki i wymianę produktów.

Codzienne przestrzeganie zasad zero waste pomoże Ci zadbać o środowisko.