Wyprawka dla szczeniaka – co powinna zawierać?

Wyprawka dla szczeniaka – co powinna zawierać?
Photo by Chiemsee2016/ Pixabay

Kupno psa to poważna decyzja na długie lata. Musisz dobrze się zastanowić, zanim przyjmiesz nowego członka rodziny. Kiedy decyzja już zapadła, należy zadbać o odpowiednią wyprawkę dla swego pupila. Sprawdź, jakie rzeczy musi zawierać wyprawka dla szczeniaka.

Wyprawka dla szczeniaka: niezbędne produkty

Odpowiednia wyprawka dla małego psa jest gwarancją tego, że pupil w swoim nowym domu będziesz się czuć komfortowo. Szczeniaki potrafią być prawdziwymi wulkanami energii. Dlatego musisz wybierać akcesoria dobrej jakości, które wytrzymają ich szalone zabawy. Małe psy w pierwszych miesiącach życia głównie śpią, bawią się i jedzą. Dlatego musisz kupić karmę, miskę, leżak do spania i zabawki.

Wyprawka dla psa – krok po kroku

Legowisko

Dziś sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór różnych legowisk. Małe psy, podobnie jak małe dzieci, dużo śpią. Dlatego potrzebują własnego, wygodnego miejsca do spania. Ponadto każdy właściciel powinien przyzwyczaić pupila do własnego posłania. Najlepiej wybierać legowisko „na wyrost”, które w przyszłości pomieści dużego psa. Ostatnio ogromną popularnością wśród właścicieli psów cieszą się leżaki ortopedyczne i legowiska z powłoką ściąganą, którą łatwo czyścić.

Możesz też zrobić leżankę do spania własnymi rękami. Wystarczy stary ciepły koc. Albo ewentualnie możesz uszyć leżak z tkaniny wodoodpornej drukowanej. Gotowe legowisko można wypełnić włókniną.

Karma dla małego psa

Pamiętaj o tym, że szczeniak potrzebuje innej karmy niż dorosły pies. Warto też zadbać o odpowiednie witaminy. Jeżeli pupil pochodzi ze schroniska, to suplementacja jest niezbędna. W przypadku rasowych psów musisz zapytać weterynarza, czy potrzebuje jakichś dodatkowych witamin. Oprócz tych, które zawiera karma. Jeżeli tak, to lekarz wypisze te, najbardziej odpowiednie dla rasy twego szczeniaka.

Karma dla szczeniaka powinna zawierać więcej białka i węglowodanów, gdyż małe psy potrzebują więcej energii. Źle dobrana karma może być przyczyną różnych chorób.

Smycz i obroża

Smycz i obroża to niezbędne akcesoria spacerowe. Możesz też zainwestować w adresówkę, bo mały pies z łatwością się może zgubić. Obroża powinna być wykonana z delikatnego materiału. Najlepsza dla szczeniaka – obroża skórzana. Smycz należy dobierać do rozmiaru, rasy i wagi psa. Jeżeli chcesz kupić szelki, to musisz dokładnie zmierzyć szczeniaka. Nie powinny wpijać się i uściskać gardła.

Miska dla psa

Musisz zadbać o dwie miseczki. Jedna na karmę, druga – na wodę. Najlepiej postawić na miskę, wykonaną ze stali nierdzewnej czy ceramiczną. Miska powinna być ciężka, by pies jej nie wywrócił.

Kosmetyki dla szczeniaka

Jednym z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji pupila, zwłaszcza jeżeli chodzi o rasy długowłose, jest szampon. Pamiętać też warto o szczotce do wyczesywania kołtunów. Nie mniej ważną rzeczą jest szczoteczka i pasta do zębów dla psa. Można też kupić preparat do pielęgnacji zębów, który usuwa kamień nazębny i przykry zapach z pyska. I jeszcze jedna konieczna rzecz w wyprawce psa – środek przeciwko pasożytom.

Zabawki dla szczeniaka

Małe psy, podobnie jak dzieci, lubią się bawić. Kup swemu pupilowi piłeczkę, koście z kolcami, szarpak. Tego typu akcesoria służą zarówno do zabawy, jak i rozwoju zmysłów, spostrzegawczości. Ponadto niektóre zabawki służą do pielęgnacji zębów małych psów. Na przykład kość z kolcami, masuje dziąsła.

Jeżeli często podróżujesz ze swoim pupilem, to możesz zainwestować w pokrowiec do auta i pasy bezpieczeństwa. Mata chroni auto przed zabrudzeniami i sierścią. Z kolei pasy bezpieczeństwa zadbają o komfort i bezpieczeństwo Twego psa w czasie jazdy samochodem. Małego psa można też przewozić w transporterze.