Jak żyć bardziej Eko? Nasze porady

Jak żyć bardziej Eko? Nasze porady
Photo by anncapictures/ Pixabay

Większość z nas na pewno nie raz zadawała sobie pytanie: jak żyć bardziej ekologicznie? Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze wybory mogą wpłynąć na przyszłość planety. Jednocześnie obawiamy się tego, że nie będzie nas stać na życie w duchu eko. Albo ekologiczne rozwiązania będą wymagać od nas rezygnacji z dotychczasowego, komfortowego życia. Nic bardziej mylnego. Ekologiczne życie nie wymaga większych wyrzeczeń, wydatków czy diametralnych zmian nawyków. Sprawdź, jak być bardziej eko.

Życie eko

Musisz zacząć od zwiększania swojej świadomości ekologicznej. Kiedy już się całkowicie przekonasz do ekologicznego stylu życia, możesz przechodzić do następnego etapu. Zachęcaj swoich bliskich i znajomych do zmiany nawyków. Bo chodzi o to, by jak najwięcej ludzi zrozumiało, że ekologiczny styl życia, to nie moda, a konieczność. Dopiero wtedy uda nam się uratować Ziemię przed utonięciem w odpadach. W niniejszym zestawieniu kilka prostych porad, jak żyć bardziej eko.

Oszczędzaj wodę i prąd

Włączone urządzenia, z których nie korzystamy, włączone oświetlenie w pokoju, w którym nikogo nie ma. To wszystko niepotrzebnie zużywa prąd, powodując spalanie węgla i emisję CO2. Jeżeli chcesz skutecznie oszczędzać prąd, gotuj potrawy w garnku przykrytym pokrywką. Kupuj sprzęt AGD o wysokiej klasie energetycznej. Nie zostawiaj ładowarki w gniazdku bez używania.

Jak oszczędzać wodę? Zawsze zakręcaj kran, kiedy nie używasz wody, na przykład podczas golenia. Zrezygnuj z relaksującej kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Zainwestuj w zmywarkę. Sprawdź, czy nie ma wycieków. Kup oszczędną spłuczkę.

Zrezygnuj z foliówek i plastiku

Jak wiadomo, plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat. Z kolei torebki foliowe, których używamy na co dzień, rozkładają się około 400 lat. Dlatego najlepiej zabierać na zakupy torby wielokrotnego użytku, wykonane z materiału. Jeżeli masz zamiar kupować jedzenie czy kawę na wynos, weź z domu własne pudełko i kubek. Wybierając się do sklepu po sypkie produkty, zabierz ze sobą woreczek, uszyty ze starych ubrań.

Bądź eko – nie wyrzucaj jedzenia

Marnowanie jedzenia śmiało, można nazwać globalnym problemem. Im więcej żywności ląduje na śmieciowiskach, tym większa emisja gazów do atmosfery. Dlaczego jedzenie ląduje w koszu na śmieci? Bo robimy za duże zakupy, nie planujemy posiłków, nie robimy listy zakupów. Wychodząc z domu, nie sprawdzamy, co mamy w lodówce czy spiżarni. Nie wiemy, jak prawidłowo przechowywać produkty. Lista może być naprawdę bardzo długa. Warto więc się zastanowić, co zrobić, by żywność się nie marnowała.

  • Lista zakupów.
  • Zaplanowanie menu na cały tydzień.
  • Wychodząc z domu, sprawdź zawartość szafek kuchennych i spiżarni.
  • Prawidłowe przechowywanie żywności.
  • Kupowanie produktów ze zniżką.
  • Gotowanie z odpadków.

Rozsądne kupowanie odzieży

Po pierwsze, kupuj ubrania dobrej jakości, które posłużą Ci przez długie lata. Kieruj się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Lepiej kupić jedne markowe buty, niż kilka tanich, które po kilku miesiącach się zniszczą. Nie chodź na zakupy, kiedy w sklepach są wyprzedaże. Kupuj czyste ubrania. Czyli jakie? Ubrania wykonane z materiałów, które nie wyrządzaj szkody środowisku.

Segregowanie śmieci

Po co segregować śmieci? Bo ponad 50% odpadów nadaje się do ponownego przetwarzania. Podczas zakupów możesz się zastanowić, czy towar nadaje się do recyklingu. Z papieru, który wrzucamy do niebieskiego pojemnika, powstają doniczki, bandaże etc. Tworzywo sztuczne wrzucamy do żółtych pojemników. Z plastiku można powtórnie stworzyć mnóstwo różnych rzeczy. Ubrania, meble, zabawki, torby itp. Pamiętaj o odpadach niebezpiecznych: zużyte baterie, leki, żarówki, stary sprzęt RTV-AGD. Musisz odnieść je do punktów i sklepów, które prowadzą zbiórkę.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Naszych Czytelników do tego, że warto zacząć żyć bardziej eko. Ponadto nie wymaga to większych wydatków i poświęceń.