Parki narodowe w Polsce – gdzie warto pojechać?

Parki narodowe w Polsce – gdzie warto pojechać?
Photo by DzidekLasek/ Pixabay

Parki narodowe w Polsce zajmują obszar ponad 300 tys. ha (1% terytorium kraju). Na ich obszarze możemy podziwiać niesamowite formacje skalne, jeziora, lasy, rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Parki narodowe to miejsca, w których możemy odpocząć od zgiełku dużych miast, tłumu i odetchnąć pełną piersią. Poznaj 4 niesamowite parki narodowe w Polsce.

Parki Narodowe – atrakcje

Gęsi, dziuplaki, dywany niesamowitych kwiatów, niedźwiedzie i żubry – to wszystko na pewno zobaczysz, jeżeli odwiedzisz jeden z dwudziestu trzech polskich parków narodowych. Taka różnorodność zachwyci zarówno miłośnika przyrody oraz poszukiwacza przygód. Pamiętaj jednak o tym, że można je zwiedzać tylko w wyznaczonych obszarach. Istotnym faktem jest również to, że nie można w nich nic zrywać. W okolicach parków znajduje się mnóstwo różnych hoteli i hosteli. Oto przewodnik po 4 imponujących parkach narodowych.

OPN, czyli Ojcowski Park Narodowy

OPN to najmniejszy polski park narodowy. Został utworzony w drugiej połowie lat 50. wieku XX. Znajduje się w niedużej odległości od Krakowa – zaledwie 20 km.

Mapa atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego:

  • jaskinie (Ciemna i Łokietka). Jaskinia Łokietka (Grota Królewska\Łokietki) została nazwana na cześć króla Władysława Łokietki. Według legendy król miał się w niej schronić po tym, jak uciekł z Krakowa przed wojskami czeskiego króla.
  • Zamek Pieskowa Skała, przed którym stoi wapienna skała, nazywana maczugą Herkulesa.
  • Kaplica „Na Wodzie”.
  • Muzeum OPN.
  • Ruiny twierdzy w Ojcowie. Z murów zamku, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, można podziwiać niesamowite widoki.

Wigierski Park Narodowy

To z kolei jeden z największych polskich parków narodowych. Utworzono go w końcu lat 80. XX wieku (1989 rok). Zajmuje obszar około 15 tys. ha. Największą powierzchnię zajmują lasy (ponad 60%). Wigierski Park Narodowy to prawdziwy raj dla miłośników spacerów i wycieczek rowerowych. Amatorzy łodzi i kajaków również będą mieli czymś się zająć. Jeżeli jesteś wędkarzem, to też nie będziesz się nudzić, gdyż w parku istnieją wyznaczone miejsca do wędkowania. Są to jeziora Wigry, Mulaczysko, rzeka Czarna Hańcza etc. Na terenie Puszczy Augustowskiej można podziwiać różne rzadkie gatunki roślin, zobaczyć rysia, bobra czy wilka.

Parki Narodowe – Kampinoski Park Narodowy

Park został utworzony w końcu lat 50. XX wieku. Kampinoski Park Narodowy zachwyca niesamowitymi wydmami, bagnami oraz różnorodnością fauny i flory. Każdy mieszkaniec Warszawy może wskoczyć na rower i za jakichś 30 minut podziwiać niesamowite krajobrazy Puszczy Kampinoskiej. Na terenie parku wytyczono setki szlaków pieszych i rowerowych. Wiosną i latem bardzo atrakcyjnym dla turystów środkiem dojazdu jest wąskotorowa Sochaczewska Kolej. Na terenie parku rośnie najgrubsze drzewo w Polsce – topola o obwodzie 11 m. Turyści mogą też podziwiać najdłuższy budynek Europy – cytadelę Twierdzy Modlin o długości 2 km.

Słowiński Park Narodowy

Jeden z 23 parków narodowych, położony w województwie pomorskim. Największa atrakcja Parku Słowińskiego – wędrujące wydma, włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery, moreny i mierzeje. Najwyższa wydma to Łącka Góra o wysokości ponad 40 m n.p.m. Nie zabrakło tu również pięknych jezior (jezioro Łebsko – trzecie co do wielkości jezioro w Polsce), rzek, bagien i torfowisk. Na terenie Parku znajduje się polodowcowa góra Rowokół. W 2016 roku cofające się wody Bałtyku odsłoniły las zasypany około 3 tys. lat temu przez ruchome wydma. Na terenie Parku występuje ponad 250 gatunków ptaków.

Pakuj plecak i ruszaj w drogę!