Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Jak zaplanować wycieczkę w góry?
Photo by jameswheeler/ Pixabay

Każdy wyjazd, krótszy czy dłuższy, należy dokładnie zaplanować. Wyjazd w góry nie jest wyjątkiem. Szczególnie jeżeli jest to Twoje pierwsze spotkanie z górami. Nie wystarczy wrzucić do plecaka ciepłego swetra, skarpetek i butów. Musisz też wybrać pasmo górskie i porę roku. Podpowiadamy, jak zaplanować niezapomnianą wycieczkę w góry.

Góry – gdzie jechać?

Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć: gdzie chcesz jechać? Bieszczady czy Tatry? A może jednak Góry Świętokrzyskie czy Gorce? Jest z czego wybierać, więc musisz porównać różne oferty, by dokonać właściwego wyboru. Wybór może też zależeć od tego, kiedy planujesz swój wypad w góry. Planowanie miejsce wypadu pozwoli zaoszczędzić czas. Sporządź listę atrakcji, które chcesz zobaczyć. Sprawdź lokale gastronomiczne i porównaj ceny. Szkoda podczas pobytu w górach na takie rzeczy marnować czas.

Jaka pora roku jest najlepsza do wypadu w góry?

Jeżeli po raz pierwszy wybierasz się w góry, najlepiej robić to latem czy jesienią – od maja do września. Zimą w górach może być bardzo niebezpiecznie: lawiny, oblodzone szlaki, obfite opady śniegu. Dlatego lepiej nie ryzykować własnym zdrowiem i życiem, szczególnie jeżeli jesteś początkującym górołazem.

Wybierz miejsce noclegowe

Od czego zacząć poszukiwania miejsca noclegowego? Od odpowiedzi na pytanie: czego oczekujesz od tego wyjazdu? Chcesz się zregenerować i naładować akumulatorki? Wtedy najlepiej postawić na komfortowy, przytulny hotel w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jeżeli z kolei chcesz, jak najwięcej pochodzić po górach, to wybierz schronisko. Nie masz za dużo pieniędzy? Wtedy lepiej organizować letni wypad w góry. Możesz również biwakować w górach pod namiotem. Planujesz wyjazd rodzinny? Wynajmij przytulny domek.

Co zabrać w góry?

Pierwsza i podstawowa rzecz – plecak, żadnych walizek. Co zatem spakować do plecaka? Ciepły sweter, odzież termiczną, bieliznę, skarpetki. Jeżeli się wybierasz zimą, to oczywiście włóż ciepłą czapkę, szalik, rękawiczki. Przyda się też ocieplona kurtka, wodoodporne buty trekkingowe. Latem, oprócz butów, zabierz ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, spodnie letnie, koszulkę termoaktywną. Pamiętaj o okularach i kremie przeciwsłonecznym.

Które góry dla początkujących?

Jeżeli dopiero co zaczynasz swoją przygodą z trekkingiem, najlepsza opcja dla Ciebie to Beskid Śląski. Na szczyty możesz wyjechać kolejką, a trasy nie wymagają dobrej kondycji fizycznej. W pobliskich miejscowościach jest dużo atrakcji turystycznych, więc możesz sobie pozwiedzać. Jeżeli z kolei wyjazd w góry to ucieczka przed światem, to najlepiej się wybrać w Beskid Niski. Osoby, mieszkające w centralnej Polsce, mogą wyruszyć w Góry Świętokrzyskie. Mieszkańcy zachodniej części mają w pobliżu Karkonosze i Góry Izerskie. A ci, którzy mieszkają na wschodzie, najczęściej jadą na wycieczkę w Bieszczady albo Beskid Niski.

Pamiętaj o bezpieczeństwie w górach

Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, ponieważ to pozwoli Ci spędzić cudowne wakacje.

  1. Przed wyjściem na szlak sprawdzaj pogodę.
  2. Zabierz ze sobą naładowany telefon.
  3. Poinformuj osoby trzecie, gdzie się wybierasz.
  4. Trzymaj się wytyczonych szklaków.
  5. Jeżeli pogoda nagle się popsuje, zrezygnuj ze wspinaczki.

Pakuj plecak i wyruszaj w niesamowitą podróż!