Jak zacząć trenować bieganie? Porady dla początkujących

Jak zacząć trenować bieganie? Porady dla początkujących
Photo by kinkate/ Pixabay

Na pewno większość z nas nie raz obiecywała sobie, że od jutra zaczyna dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Umawiałeś się z przyjacielem na codzienne bieganie, kupiłeś nowe buty i strój sportowy. Jednak po kilku treningach zrezygnowałeś. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie masz konkretnego planu działania. Mamy dla Ciebie 7 ważnych porad, które pomogą Ci z kanapowca stać się biegaczem.

Bieganie – przebadaj się

Zanim rozpoczniesz bieganie na poważnie, wykonaj szereg badań. Każdy początkujący biegacz powinien sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu. Badania pomogą zrozumieć, czy nasz układ krążenia i serce prawidłowo pracują, czy nie mamy żadnych schorzeń. Dowiemy się, jak aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm.

Jakie badania należy wykonać:

  • badania krwi i moczu.
  • Elektrokardiografię.

Bieganie – rób to powoli

Jeżeli nie chcesz stracić zapału do biegania już po kilku treningach, zaczynaj powoli, nawet jeżeli jesteś w dobrej kondycji fizycznej. Musisz odpowiednio przygotować swój organizm do biegania, żeby się nie zaczął buntować. Szybki start wcale nie oznacza lepszych wyników. Nie działaj w myśl zasady: im więcej, tym lepiej. Przemyśl dokładnie plan biegania, kup wygodne buty i strój, zadbaj o dobrą muzykę, która będzie Cię motywować.

Najważniejszy jest czas, a nie dystans

Owszem w bieganiu liczy się przede wszystkim dystans, czyli ilość pokonanych kilometrów. Jeżeli jednak jesteś początkującym biegaczem, to dla Ciebie czas może być czynnikiem motywacyjnym. Zaczynaj od 15 minut, a później dodawaj 5 minut co trzy dni. Możesz na przemian biegać i szybko maszerować. Z czasem możesz wydłużać dystansy. Jednak musisz to robić stopniowo, a nie tak z dnia na dzień. Kiedy będziesz już mógł biec przez 30-40 minut bez przerwy, wtedy już możesz przechodzić do biegania dystansowego.

Słuchaj sygnałów własnego ciała

Podczas i po treningach nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła Ci twoje ciało. Jeżeli podczas biegania czujesz ból i dyskomfort, przerwij trening. Po treningu czujesz się zmęczony, zniechęcony, nie masz apetytu, cierpisz na bezsenność? To może oznaczać, że organizm w taki sposób się buntuje przeciwko zbyt intensywnemu wysiłkowi. Potrzebuje chwili wytchnienia. Kiedy Twoje ciało będzie znowu gotowe do biegania, da Ci znać.

Bieganie – zrób plan

Planowanie jest podstawą sukcesu. Jeżeli jesteś skowronkiem, to możesz biegać rano. Osoby, które nie mają czasu na poranne treningi, mogą to robić wieczorem. Najważniejsze, by wszystko dobrze zaplanować i nie odstępować od planu.

Określ cel

Określenie celu jest nie mniej ważne niż plan treningów. Cele mogą być różne: pozbycie się zbędnych kilogramów, powrót do zdrowia po chorobie, zbliżające się wakacje itp. Duży cel musisz podzielić na mniejsze, by łatwiej je realizować. Jeżeli chcesz mieć smukłą sylwetkę, zacznij od zdrowej diety i codziennego 15-minutowego biegania. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Rozgrzewka i rozciąganie

Przed każdym treningiem musisz się porządnie rozgrzać, by nie doznać kontuzji albo naciągnięcia mięśnia podczas biegania. Może to być szybki marsz albo wolny bieg. Po zakończeniu treningu pamiętaj o wykonaniu ćwiczeń rozciągających.

Spodziewamy się, że niniejsze porady przekonają Cię do tego, by już dziś zacząć biegać.