Czy warto postawić na blat kuchenny z drewna?

Czy warto postawić na blat kuchenny z drewna?

Wiele osób zastanawia się, jak blat kuchenny będzie najlepszym wyborem. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się drewno. Jest to materiał o nieprzeciętnych właściwościach użytkowych, który posiada wiele zalet. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy również poznać jego wady. Warto również zaznaczyć, że jakość drewna zależy również od jego gatunku. Lepiej unikać tworzyw drewnopodobnych, których parametry użytkowe są o wiele słabsze. Potrzebujesz sprawdzonych wskazówek? Znajdziesz je poniżej!

Ekologiczny materiał

Kuchenny blat z drewna to prawdziwa gratka dla miłośników naturalnych materiałów, które pod wieloma względami przewyższają tworzywa sztuczne. Podstawową zaletą jest fakt, że ich skład wolny jest od toksycznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na otoczenie. Naturalne drewno jest przyjazne środowisku naturalnemu. Na uwagę zasługuje również fakt, że można poddać je recyklingowi.

Wysoka trwałość

Blaty drewniane nawet po latach mogą prezentować się świetnie. Wyróżniają się one wysoką trwałością oraz odpornością mechaniczną. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia nieestetycznych śladów użytkowania oraz deformacji powierzchni. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie zapomnieć o systematycznej impregnacji. Stosowanie wysokiej klasy środków pielęgnujących oraz konserwujących drewno pozwala zwiększyć jego wytrzymałość, a także poprawić wygląd (m.in. pogłębić kolor, uwydatnić teksturę). Priorytetem jest, aby blat był chroniony przed wilgocią. Niewskazane jest również stosowanie mocnych środków chemicznych do czyszczenia oraz usuwania zabrudzeń.

Elegancki design

Osoby, które marzą o eleganckiej kuchni, z pewnością będą zadowolone z drewnianych blatów. Klasyczny design nigdy nie wychodzi z mody. Niezaprzeczalnym plusem jest również ogrom możliwości aranżacyjnych. Omawiane meble sprawdzą się zarówno w wystroju retro, jak i nowoczesnym, więc jedynym ograniczeniem są osobiste preferencje. Wybór godnych uwagi wzorów i kolorów jest na tyle duży, że znalezienie idealnego wariantu jest tylko kwestią czasu.