Jak pozbyć się plam z czekolady?

Jak pozbyć się plam z czekolady?

Grudzień to miesiąc otwierania kalendarzy adwentowych. Prawdopodobnie większość Waszych dzieci sięgnęła już po niejedną czekoladkę. Wszyscy rodzice pewnie wiedzą, że mniejsze pociechy potrafią jeść całym sobą i ubranka ciężko jest doprać standardowymi sposobami. Co więc zrobić, żeby plamy z czekolady zeszły z bluzek i sweterków naszych dzieci?

Na początek weźmy pod uwagę rodzaj tkaniny

Zapewne nie ubieracie dzieci w ubrania z delikatnych tkanin, w szczególności kiedy mają zajadać się czekoladowymi słodyczami. Weźmy jednak pod uwagę sytuację, w której to nie dziecko, ale to Wy poplamicie się czekoladą. Jeśli tkanina jest delikatna to bez dłuższego zastanowienia zanieście ją do pralni chemicznej. Zastosowanie mocniejszych środków piorących może ją tylko uszkodzić. Jeśli jednak nie jest to muślin albo satyna to spokojnie możecie zastosować kilku domowych sposobów, które powinny pomóc.

Wykorzystaj to co masz w domu

Pierwszym sprawdzonym sposobem jest zamoczenie ubrania w ciepłym mleku. Warto zostawić je w nim na krótką chwilą, tak żeby tłuszcz zdążył się roztopić. Potem wystarczy przeprać ręcznie ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła.

Drugim sposobem jest niezawodna soda oczyszczona. Ten środek chyba częściej wykorzystywany jest przy domowych porządkach niż w kuchni. Na początku należy stworzyć miksturę, która składa się z dwóch łyżeczek sody i jednej łyżeczki wody. Po dokładnym wymieszaniu składników musicie nałożyć roztwór na plamę i zostawić go na niej na około 10 minut. Po tym czasie wystarczy wrzucić ciuch do pralki albo wyprać go ręcznie.

Ostatnią radą jest wykorzystanie gliceryny. Możemy połączyć ją z żółtkiem jajka i nałożyć na jakiś czas na plamę. Podobnie jak przy roztworze z sody oczyszczonej, po chwili należy wyprać ubranie i plama powinna zniknąć. Innym sposobem jest wymieszanie jednej łyżeczki ciepłej wody z połową łyżeczki gliceryny. Musicie posmarować tym brudny fragment i wypłukać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła.

Bardzo ważne jest, żeby zastosować wyżej wymienione metody przed wrzuceniem ubrań do pralki. Jeśli jednak nie pomogę one i plama z czekolady dalej będzie widoczna to pomóc może już tylko pralnia chemiczna, co w przypadku dziecięcych ubranek nie zawsze się opłaca.