Dobre samopoczucie – jak wpływa na nie nasze otoczenie?

Dobre samopoczucie – jak wpływa na nie nasze otoczenie?
Photo by 5688709/ Pixabay

Każdy z nas lubi czuć się dobrze. Dobre samopoczucie pozwala nam być bardziej wydajnymi w ciągu dnia. Sprawia, że mamy energię do działania i chętnie podejmujemy nowe wyzwania. Na kondycję naszego samopoczucia wpływ ma wiele czynników. Najistotniejsi są ludzie, którzy nas otaczają, ale nie tylko oni mają wpływ na nasz zapał. Miejsce, w którym spędzamy największą ilość dnia, również jest ważnym czynnikiem. Czy to mieszkanie, czy pomieszczenie, w którym pracujemy? Jeśli spędzamy w nim większą część dnia, warto o nie odpowiednio zadbać. Dlaczego, dowiecie się w poniższym tekście.

Piękno wyzwala dobro

Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Cieszą one nasze oko i jakoś tak od razu czujemy się lepiej, kiedy widzimy piękne wzory i kolory. Często nie mamy tego świadomości, ale to właśnie takie zwykłe przedmioty codziennego użytku mogą poprawić nam humor. Stawiając na kolory i ciekawy fason, fundujemy sobie także dobry dzień. Otaczanie się ładnymi przedmiotami sprawia, że czujemy się bardziej odprężeni i bezpieczni. Podświadomie odczuwamy wartościowe oddziaływanie barw i pięknych deseni. Dobra energia wytwarza się wtedy sama.

Na dobre samopoczucie – porządek

Pozytywna energia powinna mieć też przestrzeń do rozwinięcia się. Dlatego w pomieszczeniach, w których chcemy czuć się dobrze, warto zadbać o porządek. Nadmiar rzeczy może przytłaczać. Gdy mamy ich zbyt dużo wokół siebie, może nam być ciężko z utrzymaniem skupienia. Również przedmioty, które kojarzą się negatywnie lub tak wyglądają, mogą nas znacząco pozbawić energii. Uporządkowany i minimalistyczny wystrój wnętrza sprzyja utrzymaniu wewnętrznej równowagi. Mnie stresujemy się, gdy wiemy co, gdzie leży.

Dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia

Gdy zadbamy o piękne otoczenie wokół siebie, uzyskamy nie tylko walory artystyczne. Naturalną zmianą, która przychodzi wraz z dobrym samopoczuciem, jest zmiana jakości naszego życia. W ponurym, zagraconym pomieszczeniu nasza życiowa energia nie ma gdzie się rozwinąć. Jeśli tylko stworzymy jej odpowiednią przestrzeń, zmiany przyjdą szybciej, niż się tego spodziewamy. Gdy nasze codzienne otoczenie będzie dopieszczone, w naszej głowie zaczną pojawiać się nowe, ciekawe pomysły. Zrobi się dla nich miejsce, ponieważ nasza głowa nie będzie już zaprzątnięta myślami o nieporządku, a podświadomość będzie się inspirowała.

Jak zacząć?

Gdy już posprzątamy nasze otoczenie i zrobi się wolne miejsce na nowe rzeczy, warto zainwestować w dużą ilość zieleni. Ma ona bardzo pozytywny wpływ na ludzką psychikę. Także dodatki w stylu naturalnym będą bardzo korzystne. Elementy lub przedmioty z drewna czy kamienie. Bardzo ważną rzeczą jest też naturalne oświetlenie, więc jeśli twoje pomieszczenie nie ma dostępu do naturalnego światła, zainwestuj w jak najbardziej naturalne oświetlenie. Kolorystyka powinna być pozytywna, ale i stonowana, zbyt wyraźne kolory mogą nienaturalnie pobudzać. Istotne będą dodatki, które pobudzą naszą wyobraźnię. Pozytywnie będzie wpływać wszystko, co nas zaintryguje.