3 najtrudniejsze szlaki w Tatrach dla zaawansowanych

3 najtrudniejsze szlaki w Tatrach dla zaawansowanych
Photo by JerzyGorecki./ Pixabay

Zbliżają się ferie. Wiele osób planuje wypad w góry. Polacy najczęściej się wybierają w Beskid Śląski, Bieszczady, Karkonosze i oczywiście Tatry. W Tatrach dla turystów udostępniono mnóstwo szlaków. Są to szklaki o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich mogą pokonać tylko zaawansowani i dobrze przygotowani turyści wysokogórscy. Planujesz wędrówkę jednym z tych szklaków? Pamiętaj o tym, że często jest poprowadzony miejscami o znacznej ekspozycji. Są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla początkujących turystów. W niniejszym zestawieniu 3 szlaki w Tatrach dla zaawansowanych.

Szlaki w Tatrach – Orla Perć

Orla Perć – szlak turystyczny w Tatrach Wysokich. Należy do najtrudniejszych i zarazem najdłuższych graniowych szlaków tatrzańskich. Mimo tego, że jest dobrze ubezpieczony, to jednak nie jest odpowiedni dla niedoświadczonych turystów.

Szlak Orla Perć prowadzi przez Zawrat – Kozia Przełęcz (szczyt: Mały Kozi Wierch), Zamarłą Turnię, Kozi Wierch, przez Skrajny Granat na Krzyżne. Odcinek od Zawratu do Koziej Przełęczy oraz od Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu jest jednokierunkowy.

Na szlaku, oznakowanym na czerwono, przeważają trawersy, czasami prowadzi granią. Jednak ze względu na ukształtowanie terenu, często omija szczyty. Szlak Orla Perć jest dostępny cały rok.

Risse, czyli Rysy

Rysy – góra położona w najwyższej części Tatr. Masyw Rysów ma 3 wierzchołki: północno-zachodni wierzchołek jest najwyżej położonym szczytem Polski. Nazwa masywu pochodzi od żlebów, przecinających cały kompleks (Niżnie Rysy, Żabi Szczyt Wyżni i Żabi Mnich).

Rysy to jeden z najpopularniejszych szczytów tatrzańskich. Są najwyżej położonym punktem w Tatrach, na który prowadzi szklak turystyczny. Od polskiej strony szlak jest dobrze ubezpieczony. Rozpoczyna się od schroniska PTTK nad Morskim Okiem (największe jezioro tatrzańskie). Szlak przebiega przez miejsca cieniste, więc często zalegają tam płaty śniegu. Ścieżka, która prowadzi na szczyt, jest stroma i kamienista. Może być niebezpieczna z powodu śliskich i kruchych skał. Jeżeli planujesz wejście zimowe, pamiętaj o rakach i czekanie. Szlak od strony słowackiej jest łatwiejszy.

Z wierzchołka Rysów roztaczają się niezapomniane widoki. Zobaczyć stąd można mnóstwo szczytów i jezior tatrzańskich.

Przełęcz pod Chłopkiem

Przełęcz położona w głównym grzbiecie Tatr między Mięguszowieckimi Szczytami na wysokości ponad 2300 m n.p.m. Nazwa pochodzi od ostrego 15-metrowego szczytu, nazywanego Chłopkiem (wschodnia część przełęczy).

Zielony szlak prowadzi od Czarnego Stawu do Mięguszowieckiego Kotła (Bandzioch). W tych okolicach często jest bardzo ślisko z powodu spływającej wody. Zdobycie wierzchołka Kazalnicy utrudniają skały i brak ułatwień (poza 7 klamrami). Dlatego wymaga specjalnego przygotowania i doświadczenia. Następnie szlak prowadzi przez tzw. Galeryjkę Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego i mały odcinek grani.

Z przełęczy roztaczają się piękne widoki na Morskie Oko, Dolinę Mięguszowiecką i Hińczowe Stawy.

To oczywiście nie jest pełna lista szlaków tatrzańskich. Znalazły się na niej tylko najniebezpieczniejsze trasy w Tatrach.