Wędkarstwo – poradnik dla początkujących

Wędkarstwo – poradnik dla początkujących
Photo by BarbaraJackson/ Pixabay

Wędkarstwo to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Pomaga się zrelaksować po całym tygodniu pracy, odreagować stres i naładować swoje akumulatorki. Jeżeli dopiero, co zaczynasz przygodę z wędkowaniem, to musisz posiadać określoną wiedzę. Mamy dla Ciebie krótki poradnik, który przyda się każdemu początkującemu moczykijowi.

Wędkarstwo na pierwszy rzut oka może się wydawać bardzo prostym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Wymaga odpowiedniego przygotowania i uprawnień. Od czego więc zacząć, by pierwsze wyprawy z wędką sprawiały samą przyjemność?

Wędkarstwo – przepisy i uprawnienia

Zanim się zabierzesz do wędkowania, koniecznie zapoznaj się z przepisami. Do dyspozycji wędkarzy są łowiska, które należą do PZW. Są również łowiska specjalne\komercyjne. Jeżeli chcesz łowić ryby na wodach licencyjnych, musisz posiadać odpowiedni dokument. Chodzi o kartę wędkarską. Aby ją zdobyć, musisz podjąć następujące kroki:

  1.  Zgłoś się do Koła PZW.
  2. Umów się na egzamin, sprawdzający znajomość przepisów.
  3. Po tym, jak zdasz egzamin, dostajesz zaświadczenie, z którym idziesz do starostwa powiatowego.
  4. Wyrobienie karty wędkarskiej.
  5. Legalne łowienie ryb.

Pamiętaj też o tym, że wędkowanie na łowiskach specjalnych i wodach należących do PZW, wymaga wykupienia zezwolenia.

Podstawowe informacje na temat łowienia ryb

Początkujący moczykij nie musi posiadać wiedzy na poziomie doświadczonego wędkarza. Jednak powinien się orientować przynajmniej w podstawowych pojęciach. Można zacząć od poznawania popularnych metod wędkowania. Poczytaj sobie o tym, czym jest metoda karpiowa, spinningowa, sumowa, muchowa czy spławikowa. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Następny krok: sprzęt. Obejrzyj kilka filmów na YouTube, zarejestruj się na forach wędkarskich. Fora wędkarskie to prawdziwa skarbnica porad, wskazówek i korzystnych informacji.

Wędkarstwo – skompletuj odpowiedni ekwipunek

Sprzęt dla początkujących wędkarzy nieco się różni od tego, przeznaczonego dla wprawionych moczykijów. Kije i kołowrotki są nieco łatwiejsze i prostsze w obsłudze. Na początku nie warto kupować drogiego sprzętu. A co jeżeli wędkarstwo Ci się znudzi po kilku wypadach? Tanie wędki to też nie najlepsza opcja. Poszperaj w internecie, na pewno znajdziesz dobry używany sprzęt w przystępnej cenie. Porada: nie kupuj wędek „Made in China”.

Jeżeli jesteś początkującym wędkarzem, to lepiej postawić na wędkę bez kołowrotka. Jaki typ wędki wybrać? Najlepsze opcje to bat czy match o długości do trzech metrów. Pamiętaj też o odpowiedniej żyłce do wędki i haczykach. Żyłka powinna być mocna, by łatwiej było holować ryby. Powinna mieć średnicę około 0,2 mm. Z kolei haczyk powinien być dobrej jakości, więc najlepiej postawić na znaną markę. Pamiętaj, że nie może być zaokrąglony na grocie.

Rzeczy, które się przydadzą podczas wędkowania

Oprócz podstawowego sprzętu warto też kupić podbierak na ryby, ciężarki i spławiki, siatkę i pokrowiec na wędkę. Pamiętaj też o ciepłej kurtce, kamizelce, woderach i fotelu wędkarskim.

Życzymy udanych łowów!