Jak dbać o włosy – podstawowe zasady

Jak dbać o włosy – podstawowe zasady
Photo by JerzyGodecki/ Pixabay

Zdrowe, zadbane włosy są wizytówką każdej przedstawicielki płci pięknej. To właśnie one przykuwają uwagę otaczających, dlatego ich pielęgnacja jest naszym obowiązkiem i priorytetem. Jak prawidłowo więc dbać o włosy, by zachwycały blaskiem i pięknem?

Pielęgnacja włosów jest bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem. Na kondycję włosów ma wpływ wiele różnych czynników: dieta, kosmetyki, czesanie, mycie. Prawidłowo dobrane preparaty, szczotki i grzebienie pomogą poprawić ich witalność, wydobyć z nich piękno oraz blask. Poznaj 5 podstawowych zasad pielęgnacji włosów.

Zasada Nr 1: prawidłowe mycie włosów

Szampon do mycia włosów dobieramy do rodzaju skóry głowy. Jakie są rodzaje skóry głowy? Skóra głowy może być wrażliwa, przetłuszczająca się czy sucha. Znając swój rodzaj skóry głowy, możesz dobrać odpowiednią pielęgnację. Odżywkę z kolei dobieramy do rodzaju włosów.

Pamiętaj też o tym, że nie warto codziennie myć włosów. Jeżeli jest to konieczne, to musisz kupić odpowiedni szampon do codziennego mycia. Tego typu szampony są delikatniejsze. Przed myciem włosy koniecznie musisz rozczesać, by się nie splątały. Po umyciu trzeba dokładnie spłukać szampon z włosów. Na koniec możesz je polać zimną wodę, by pobudzić krążenie.

Zasada Nr 2: peeling skóry głowy, na piękne włosy

Peeling oczyszcza skórę głowy z pozostałości po szamponach, odżywkach, preparatach do stylizacji. Ma też za zadanie usunięcie martwego naskórka. Podczas peelingu masujemy skórę głowy, dzięki czemu poprawia się jej ukrwawienie i dobrze się dotlenia naskórek. Peeling należy wykonywać raz w tygodniu. Stosowany regularnie sprawia, że włosy szybciej rosną, są mocniejsze i pełne blasku.

Zasada Nr 3: czesanie

Prawidłowe czesanie włosów i odpowiednio dobrane szczotki oraz grzebienie są gwarancją ich pięknego wyglądu. Niewłaściwe szczotkowanie może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Po co czesać włosy? Podczas czesania łuski się zamykają, więc są mniej podatne na uszkodzenia. Usuwa zanieczyszczenia z włosów, pobudza krążenie.

Jak czesać włosy? Przede wszystkim delikatnie używając do tego szczotki z naturalnym włosiem. Jeżeli używasz grzebienia, to powinien mieć szeroko rozstawione zęby. Czeszemy je w kierunku od szyi do czoła. Głowa powinna być pochylona ku ziemi. Jeżeli nie chcesz mieć łamliwych końcówek, nie czesz mokrych włosów.

Zasada Nr 4: piękne włosy są odżywione

Nasze włosy podobnie jak skóra potrzebują odżywiania, czyli nawilżenia i regeneracji. Czym najlepiej odżywiać włosy? Mogą to być maski, olejki, oleje roślinne, odżywki bez spłukiwania, serum, płukanki ziołowe. Nie możesz stosować wszystkich kosmetyków naraz. Wybierz dowolne dwa kosmetyki. W przeciwnym razie zbytnio obciążysz swoje kosmyki.

Regularne odżywianie włosów pomaga chronić je przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi.

Zasada Nr 5: regularne podcinanie włosów

Regularne podcinanie włosów pomaga pozbyć się łamliwych końcówek, które raczej nie dodają im uroku. Sprawia, że kosmyki mniej się przetłuszczają i wypadają. Stają się gęste i zdrowe. Jak często należy podcinać włosy? Wszystko zależy od tego, jaki masz rodzaj włosów. Jeżeli masz cienkie i delikatne włosy, to musisz je podcinać raz w miesiącu. Z kolei grube i gęste – co dwa miesiące.

Chcesz mięć piękną czuprynę? Musisz odpowiednio o nią dbać!