Sposoby na rozwój własnej osoby

Sposoby na rozwój własnej osoby
Photo by Free-Photos/ Pixabay

Zmiana jest jedyną rzeczą, której możemy być pewni w życiu. Mając na myśli rozwój osobisty, jest ona także pierwszym jego efektem. Kiedy wchodzimy na ścieżkę rozwoju, wchodzimy w etap zmian. Każde działanie generowane przez nas w celu polepszenia własnego życia na pewno je przyniesie. Warto więc mieć na uwadze, że zmiany nastąpią. Często na początku drogi rozwoju mogą one okazać się dość bolesne i dotkliwe. Na tym etapie dowiadujemy się, że nie wszystko, czym dotychczas żyliśmy, jest prawdą. Odkrycie tej zależności pozwoli nam uwolnić się od nieskutecznych już schematów i zacząć szukać prawdy. Dzięki temu lepiej poznamy siebie i zmienimy swoje życie na lepsze. Jak to zrobić?

Małymi krokami

Aby skutecznie się rozwijać, warto uświadomić sobie, że wstępujemy na ścieżkę rozwoju i nic nie zdarzy się od razu. Najprawdopodobniej pierwsze efekty będą widocznie już po krótszym czasie, ale błędem będzie zakładanie od razu widocznego efektu końcowego. Do rozwoju należy podejść jak do ciągle trwającego procesu. Każdy z etapów jest ważny i potrzebny. Nie uda nam się osiągnąć kolejnego bez przerobienia istotnych rzeczy w poprzednim. Nie da się również pominąć żadnego z etapów z myślą o przeskoczeniu do kolejnego. Pomyślmy o rozwoju jako o wspaniałej przygodzie, do której rozpoczęcia ważny jest tylko pierwszy krok. Kolejne działania przyjdą same z czasem, niektóre wcześniejsze plany ulegną weryfikacji i odrzuceniu. Otwartość będzie tu dobrym rozwiązaniem.

Poznaj swoją pasję

Rozwój osobisty wcale nie musi kojarzyć się z czytaniem literatury psychologicznej w ogromnych ilościach. Owszem, wiedza jest ważna i warto w nią inwestować, ale to, co tak naprawdę nas rozwija to działanie. Przeczytanie setek podręczników nie zmieni nic w naszym życiu, kiedy nie zastosujemy tych rad w praktyce. Dlatego uważam, że doskonałym sposobem na rozwój własnej osoby jest znalezienie swojej pasji. Posiadanie pasji, to nie tylko posiadanie rozrywki na nudny dzień. To również ciągła nauka i doskonalenie się w niej. Jednym słowem, pasja to ciągły rozwój, ale rozwój nie z przymusu, tylko z radości. Uwielbiamy czytać i dowiadywać się nowości o tym co nas interesuje. Potrafimy poświęcić temu mnóstwo czasu i ciągle jest nam mało. Oto gotowa recepta na rozwój własnej osoby.

Inwestuj w wiedzę, we własny rozwój

Jak już wcześniej wspomniałam, bardzo ważnym elementem rozwoju jest wiedza. To ona uświadamia nam to, czego jeszcze nie wiemy. Literatura, filmy tematyczne, podcasty, czasopisma, blogi czy inne strony internetowe — wybór dziś mamy ogromny. I nie musimy na początku inwestować ogromnych sum pieniędzy w to, żeby zdobyć wiedzę. I tu również należy pamiętać, że to czego się nauczymy, warto stosować w życiu. Wiedza praktyczna może uchronić nas od popełniania niepotrzebnych błędów lub pomagać wychodzić z różnych tarapatów. Jedynym warunkiem jest chęć jej posiadania, czyli chęć do nauki. Jeśli ją w sobie znajdziemy, nasze życie się zmieni. Nie będzie to od nas wymagać wielkiego wysiłku, a może bardzo wspomóc nasz proces rozwijania się.