Studia – jaki kierunek wybrać? Czym się kierować?

Studia – jaki kierunek wybrać? Czym się kierować?
Photo by 455992/ Pixabay

Naturalnym etapem wchodzenia w dorosłość, jest podjęcie decyzji o studiowaniu. W większości to po skończeniu szkoły średniej zapisuje się na studia, z zamiarem kontynuowania edukacji. Jest to bardzo istotna decyzja w życiu każdego młodego człowieka (lub osoby starszej, bo takowe też podejmują ten trud). Pomimo że nie zaważa ona całkowicie na naszym dalszym życiu, na pewno na jakiś czas ukierunkowuje je w tę właśnie stronę. Dlatego warto decyzję o studiowaniu podjąć jak najbardziej świadomie, by po ich ukończeniu nie stwierdzić, że zmarnowaliśmy kilka lat życia.

Jak zacząć?

Najistotniejsze przy wyborze studiów są twoje własne preferencje i upodobania. Najlepiej zapisać się na kierunek, który choć trochę będzie dla nas interesujący. Można przed podjęciem takiej decyzji, skrupulatnie się zastanowić co takim dla nas będzie. Gdy pod tym kątem spojrzymy na wybór studiów, fakt, że nie trafimy z kierunkiem, może się znacznie zminimalizować. Najistotniejsze jest tu jednak, by po prostu nie wybierać kierunków, o których nie mamy pojęcia. To prawda, że w trakcie mogą nas one zainteresować na tyle, że wiedzę będziemy pochłaniać bardzo chętnie. Jednak istnieje duże ryzyko, że dany kierunek okaże się nietrafionym wyborem.

Studia – planowanie kariery

Studia powinny dawać satysfakcję, ale też najlepiej by było, gdyby wraz z nią przyszły również korzyści. Dlatego wybierając kierunek studiów, warto popatrzeć na ten krok w szerszej perspektywie. Dobranie interesującego kierunku studiów powinno iść w parze z wyborem kierunku opłacalnego. Warto śledzić trendy wśród zawodów, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. Dzięki temu łatwiej będzie nam w przyszłości znaleźć pracę w danym zawodzie. Kilkuletnie szkolenie się owocujące dobrą pracą z pewnością ułatwi nam życie. Należy jednak pamiętać, że uczyć powinno się całe życie i jedne studia nie załatwią sprawy.

Czy ważna jest uczelnia?

Trochę odrębną kwestią przy wyborze kierunku jest również wybór uczelni. Co najistotniejsze, na początku powinniśmy sprawdzić, jakie są realne szanse, że uda nam się na nią dostać. Jeśli chcemy uczyć się na prestiżowej uczelni, warto już wcześniej przyłożyć się do tego wyboru. Każda z uczelni ma podany spis przedmiotów obowiązujący do przyjęcia na dany kierunek. Przypilnowanie, by uzyskać dobre wyniki z nich, znacznie przybliży nas do podjęcia nauki na wymarzonej uczelni wyższej. Mniej ważnym, ale czasem istotnym czynnikiem jest lokalizacja uczelni. Niektórzy niestety będą musieli wziąć ją pod uwagę przy swoim wyborze. Koszty dojazdów i czas poświęcony na tę czynność, może dla wielu okazać się bardzo istotny.