Dokarmianie zwierząt zimą – o czym należy pamiętać i jakich błędów lepiej nie popełniać?

Dokarmianie zwierząt zimą – o czym należy pamiętać i jakich błędów lepiej nie popełniać?

Od dziecka uczymy się, że zima to trudny czas dla zwierząt i dobrze jest im pomagać. Z pewnością każdy z nas robił i wystawiał za okno karmniki dla ptaków. Nie każdy jednak wie, co powinno się w takim domku znaleźć i jakiego pożywienia lepiej tam nie wkładać. Często też spotyka się osoby, które dokarmiają zwierzęta przez cały rok, bez względu na porę roku. Czy zawsze jest to potrzebne?

Kiedy należy dokarmiać zwierzęta?

Bardzo ważne jest to, że nie karmimy zwierząt przez cały rok. Takie zachowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku i sprawić, że dzikie stworzenia będą coraz częściej szukały gotowego posiłku zamiast pozyskiwać go samodzielnie. Warto dokarmiać zwierzęta, ale tylko podczas silnych mrozów, kiedy mają one utrudniony dostęp do pożywienia.

Jakie jedzenie powinny dostawać dzikie zwierzęta?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jedzenie, które dostarczamy zwierzętom powinno być jak najbardziej podobne do tego, które pozyskują one samodzielnie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ptaki nie powinny jeść chleba! Niestety jest to najczęściej popełniany błąd. Jeśli chcemy wystawić za oknem karmnik to wypełnijmy go nasionami i kruszonymi orzechami laskowymi, a nie suchym pieczywem. Ptaki przepadają za słonecznikiem i siemieniem lnianym. Sikorki nie pogardzą również słoniną, ale zadbajcie o to, żeby nie była ona solona!

Warto uświadamiać ludzi, ponieważ wciąż popełniają oni te same błędy. Niestety chleb i bułki potrafią być dla ptaków niebezpieczne i lepiej wcale ich nie dokarmiać, niż robić to źle.