Garść Szwajcarskich ciekawostek

Garść Szwajcarskich ciekawostek

Szwajcaria to piękny, górzysty kraj, więc nic dziwnego, że wiele osób, chce go odwiedzić. Przepiękne krajobrazy, cudowna kultura, kilka języków urzędowych, a także wysokie ceny, to wszystko opisuje kraj położony w samym sercu Europy. Przedstawiamy kilka ciekawostek, które warto znać, przed podróżą do Szwajcarii.

Nie potrzeba paszportu

Do strefy Schengen należy 26 państw, w większości należące do Unii Europejskiej, jednak cztery kraje, które nie są państwami członkowskimi Unii, czyli Islandia, Norwegia, Liechtenstein oraz Szwajcaria również do niej należą. Dzięki temu przekraczając granicę Szwajcarii, nie potrzebujemy paszportu, a wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty.

Szwajcarska waluta

Obowiązującą walutą w kraju jest frank szwajcarski, ale jeśli mamy przy sobie euro, nie musimy się tym przejmować. Prawie wszędzie zapłacimy europejską walutą, choć resztę możemy otrzymać we frankach.

Jedzenie w Szwajcarii

Szwajcaria posiada kilka kulinarnych specjałów. Uważana na narodową potrawę kuchni szwajcarskiej Fondue, Zürcher Geschnetzeltes, czyli gulasz z cielęciny czy ser Raclette, to dania, które musimy spróbować, będąc w tym kraju.

Różnorodność językowa

W Szwajcarii obowiązują aż cztery języki urzędowe. Największa część społeczności posługuje się językiem niemieckim, ponad 20% francuskim, część ludności mówi po włosku, najmniej Szwajcarów posługuje się językiem retoromańskim. Nie będzie problemu z porozumieniem się w języku angielskim, gdyż jest on tam używany w celu pokonania językowych barier.

Brak stolicy

Za stolicę rządu uznaje się Berno, ale powodem tego, jest to, że tam znajduje się siedziba szwajcarskich władz. Oficjalnie jednak Szwajcaria jest państwem bez stolicy.