Góry czy morze? Odpowiedź to jedno i drugie

Góry czy morze? Odpowiedź to jedno i drugie

Wiele osób nie potrafi się zdecydować, czy na wakacje pojechać w góry, czy nad morze. Nie trzeba się nad tym zastanawiać, w Europie jest dużo miejsc, gdzie góry łączą się z morzem.

Boka Kotorska

To zatoka Morza Adriatyckiego w Czarnogórze, którą otaczają pasma Gór Dynarskich. Zatoka jest określana najdalej położonym na południe fiordem Europy, bo widoki przypominają norweskie. Główną miejscowością nad zatoką to Kotor, miasto jeszcze z czasów Republiki Weneckiej. Kotor to średniowieczne miasto, więc dostaniemy tam góry, morze i dobrze zachowane zabytki.

Cinque Terre

To fragment riwiery liguryjskiej znajdującej się w zachodnich Włoszech, razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Są tam długie szlaki turystyczne wiodące przez gaje oliwne i lasy piniowe.

Teneryfa

Hiszpańska wyspa w archipelagu wysp Kanaryjskich, zaliczana jest do Makronezji, czyli wulkanicznych wysp. Otoczona jest Oceanem Atlantyczkim, a najwyższy szczyt, wulkan El Pico de Teide, ma 3718 m n.p.m. To jednocześnie najwyższy szczyt Hiszpanii. Teneryfa przez występujące tam kilka typów krajobrazów i stref klimatycznych, czasem jest nazywana kontynentem w miniaturze.

Makarska

Bałkany to piękne miejsce i do takich zalicza się Makarska. To Chorwackie miasto położone w Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim i u podnóża części Gór Dynarskich. Makarska jest największym kurortem turystycznym w Chorwacji. Miasto poza pięknymi widokami oferuje także liczne kluby, puby i dyskoteki.