Jak kręcić włosy aby długo się trzymały?

Jak kręcić włosy aby długo się trzymały?
Photo by Starkvisuals/ Pixabay

Wśród fanek pielęgnacji włosów, powszechnie nazywanych włosomaniaczkami, ukuł się ciekawy i bardzo nowoczesny termin „włosing”. Oznacza on w ich slangu nie mniej, ni więcej proces świadomej pielęgnacji włosów. Oprócz kilku niezmiennych wytycznych zakłada ona także znajomość rodzaju swoich włosów. Która z nas nie pragnąć prostych, lśniących niczym z reklam powszechnych szamponów włosów, nie zauważa ich prawdziwej natury. A nasze słowiańskie włosy często chcą się kręcić. Proste, długie i lśniące są domeną azjatyckiego typu urody. Dlatego tak wiele z nas używa chyba jednego z najpopularniejszych przyrządów do modelacji włosów, jakim jest prostownica. Często wybór ten pokierowany jest argumentem, że włosy owszem, kręcą się, ale skręt ich jest nierównomierny i wygląda mało estetycznie. I właśnie dla takich przypadków na ratunek przychodzi „włosing”, który jest absolutną podstawą, by w pełni wykorzystać potencjał naszych kręconych włosów.

Od czego zacząć?

Na początku warto na pewno określić, czy nasz typ włosów należy do tych, które chcą się kręcić. Można to łatwo zauważyć świeżo, po umyciu, kiedy włosy nie posiadają na sobie zbyt dużej ilości różnych produktów i żyją jeszcze swoim życiem. Jeśli będą miały tendencję do kręcenia się, włosy będą się zawijać lub przynajmniej falować. Jest to zielone światło, dające nam możliwość uzyskania jeszcze mocniejszego i ładniejszego skrętu. Posiadaczki prostych włosów nie muszą od razu przestawać czytać, dla was też jest nadzieja. Przy odpowiedniej pielęgnacji i zabiegu stylistycznym, który oczywiście możemy wykonać same, być może i wasze włosy uzyskają oczekiwany skręt. Warto to sprawdzić, jeśli marzycie o kręconych lokach. Wskazówki te mogą okazać się korzystniejsze dla kondycji waszych włosów niż popularnie stosowana lokówka.

Włosy – świadoma pielęgnacja

Kiedy już określiłyśmy, czy nasze włosy mają tendencję do kręcenia, możemy zająć się świadomą pielęgnacją. Na samym początku warto zacząć od przyjrzenia się jakie składniki posiadają nasze kosmetyki pielęgnacyjne i pozbyć się tych, które szkodzą naszym włosom. Będą to na pewno szampony i odżywki z dużą ilością detergentów. Powszechnie panująca zasada, jest taka, że im krótszy skład, tym mniej w nim niepotrzebnych, chemicznych zapychaczy. Nie warto jednak przesadzać i wyrzucać od razu większość kosmetyków, ponieważ nasze włosy mogą źle zareagować na drastyczną zmianę składników. I tak na przykład duża część włosomaniaczek używa zamiennie kosmetyków z bardzo naturalnym składem. Od czasu do czasu aplikują coś bardziej chemicznego, w celu lepszego oczyszczenia włosów. Podstawowa pielęgnacja kręconych włosów to szampon łagodny oraz mocniejszy, do rzadszego używania, odżywki (proteinowa, humektantowa oraz emolientowa), które mają różne zastosowanie i używa się je zależnie od potrzeby, olej – używany rzadziej, oraz krem do stylizacji loków lub inny stylizator.

Uzyskiwanie skrętu

Żeby skręt ładnie się tworzył na naszych włosach, powinny one być właściwie odżywione. Dlatego dobrym pomysłem jest mycie włosów metodą OMO (odżywianie—mycie—odżywianie). Dzięki tej metodzie będziemy w stanie, w krótkim czasie zaaplikować naszym włosom prawdziwą bombę odżywczą. W zależności od kondycji możemy dowolnie nakładać odżywki. Pielęgnację warto jednak zamykać emolientem, ponieważ zatrzymuje on wilgoć, domykając włos i całą pielęgnację. Na pierwsze odżywianie warto użyć proteiny, które odbudowują strukturę włosa albo humektanty, które nawilżają jego powierzchnię.

Do codziennego mycia warto użyć łagodnego szamponu, ale jeśli takiego nie posiadamy, to pierwsza odżywka zabezpieczy włosy przed niechcianymi składnikami. Po umyciu włosów, w nieodsączone kosmyki wgniatamy krem do loków bądź żel. Warto przetestować różne produkty, ponieważ mają one zróżnicowane działanie na różne rodzaje włosów. Stylizator należy wgniatać przez dłuższy czas, aż woda całkiem się odsączy. Następnie możemy użyć suszarki z dyfuzorem lub pozostawić włosy do wyschnięcia. Gdy całkiem wyschną, dla naturalnego efektu warto wgnieść we włosy silikonowy olejek oraz nawilżyć końcówki na przykład jedwabiem do włosów. Po dokładnie wykonanym zabiegu uzyskamy piękny i świeży skręt.