Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć?

Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć?

Na pewno każdy z Was spotkał się z kimś, kto nieprawidłowo wyprał kurtkę puchową i potem musiał długo ją ratować, albo całkowicie się z nią pożegnać. Podobna sytuacja może zdarzyć się z puchowym śpiworem, albo kołdrą. Bardzo często tego typu rzeczy oddajemy do pralni, która o wiele lepiej wie jak się nimi zająć, ale co jeśli nie mamy takich możliwości a kurtka potrzebuje prania?

Ustawienia prania

Niezwykle ważna jest temperatura i wirowanie. Kurtka puchowa nie może być prana w zbyt wysokiej temperaturze, w zupełności wystarczy 30-40 stopni. Pamiętajcie też, żeby nie ustawiać zbyt wysokich obrotów, żeby Wasza kurtka się nie zbiła. W przypadku puchówki 600 obrotów na minutę będzie idealnym wirowaniem. Jeśli masz taką opcję to wybierz program dla puchu – niektóre pralki posiadają taką funkcję. Jeśli nie to idealny będzie ten dla wełny albo innych delikatnych tkanin. W przypadku suszenia w suszarce bębnowej będzie podobnie. Program delikatny i nie więcej jak 60 stopni. Daj kurtce czas na wyschnięcie i nie myśl, że jak wstawisz wyższą temperaturę to będzie szybciej. Bardzo prawdopodobne, że wtedy puch w kurtce się przypali, a tego na pewno nikt z nas nie chce.

Zasady prania puchówki

Na samym początku sprawdź czy Twoja pralka jest czysta. Być może jest to banalny krok, ale z pewnością nie chcesz, żeby w którymś miejscu pojawiła się dziurka i całe pierze wypadło ze środka. Sprawdź, czy nie wystaje żaden ostry element i pozbądź się pozostałości po detergentach. Pamiętaj, żeby do prania kurtki puchowej używać jedynie proszku lub płynu do puchu. Zacznij od zapięcia wszystkich kieszeni, zasunięcia kurtki i odwrócenia jej na lewą stronę. Kolejnym krokiem będzie namoczenie jej w letniej wodzie. Jak pougniatasz ją trochę to z puchu ucieknie powietrze i kurtka zmniejszy swoja objętość. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że wypełnienie twojej puchówki zbije się. Po wrzuceniu kurtki do pralki dołóż do niej kilka piłeczek tenisowych. Jest to sposób stary jak świat, a wciąż nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu. Piłeczki podczas wirowania będą skutecznie rozbijały puch i nie wyciągniesz zniszczonej kurtki z pralki.