Jakie aktywności dla nadpobudliwego dziecka?

Jakie aktywności dla nadpobudliwego dziecka?

Dziecko nadpobudliwe psychoruchowo wymaga specjalnej opieki. Istotne jest to, aby poświęcić maluchowi wystarczającą ilość czasu. Smyk z ADHD cierpi na nadmiar bodźców, które napływają z każdej strony. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wdrożyć aktywności wyciszające, które wymagają skupienia. Muszą być one jednocześnie wciągające i ciekawe, gdyż w innym przypadku szkrab szybko się znudzi. Poniżej przedstawiono kilka sprawdzonych propozycji.

Puzzle i układanki lewopółkulowe

Dzieciom nadpobudliwym polecane są puzzle oraz układanki lewopółkulowe. Dzięki nim możliwe jest stymulowanie logicznego myślenia. Omawiana aktywność wymaga skupienia, a więc sprzyja ona treningom koncentracji. Wybór godnych polecenia produktów jest ogromny. Wystarczy jedynie zajrzeć do sklepów internetowych, które zapewniają zróżnicowany asortyment oraz uczciwe ceny. Wbrew pozorom nie trzeba wydawać majątku.

Klocki pobudzające wyobraźnię

Zabawa z dzieckiem borykającym się z ADHD wymaga ciągłej kontroli. Nadmiar energii zwiększa ryzyko zrobienia krzywdy sobie lub otoczeniu. Rolą rodzica jest objaśnienie każdej aktywności. Ponadto, powinien on czynnie uczestniczyć w zabawie. Klocki nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również pozwalają rozwinąć zdolności manualne. Już od najmłodszych lat maluch powinien uczyć się stosowania do instrukcji. Wiadomym jest, że nadpobudliwość zmniejsza cierpliwość. W przypadku niepowodzeń opiekun powinien służyć radą oraz pomocą.

Bąbelki sensoryczne

Bąbelki sensoryczne przypominają nieco folię bąbelkową wielokrotnego użytku. Zabawa poleca na wciskaniu pęcherzyków, co jest skutecznym sposobem na to, aby zminimalizować stres oraz pozbyć się negatywnych emocji. Akcesoria typu POP IT stały się prawdziwym hitem, więc warto je posiadać. Występują w wielu kształtach oraz rozmiarach. Świetną opcją wydają się być breloczki, które można przypiąć do suwaka kurtki, plecaka lub torby. Wciskanie bąbelków to skuteczny sposób na zabicie czasu – omawiane gadżety będą niezastąpione podczas czekania w kolejce do sklepowej kasy, a także wielu innych miejscach.