Jak radzić sobie z dolegliwościami po szczepieniu na COVID-19?

Jak radzić sobie z dolegliwościami po szczepieniu na COVID-19?

NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, mogą pojawić się w ciągu kilku dni od szczepienia na COVID-19. Już na samym początku należy podkreślić, że na ma się czym martwić! W zdecydowanej większości przypadków przemijają one po upływie doby. Nie wymagają konsultacji z lekarzem – wyjątek stanowią osoby, które realnie obawiają się o swoje zdrowie, a nawet życie. Gorączka, bóle mięśni, dreszcze – nie są to przyjemne dolegliwości, jednak warto pamiętać, że to jedynie stan przejściowy.

Najczęstsze skutki oboczne szczepienia na koronawirusa

Skutki uboczne po szczepieniu na koronawirusa mogą pojawić się zarówno po pierwszej, jak i drugiej dawce. Należy podkreślić, że jest to kwestia indywidualna, która zależy od predyspozycji organizmu. Do objawów NOP można zaliczyć m.in.:

  • osłabienie i pogorszenie samopoczucia,
  • bóle mięśni i głowy,
  • szybsze męczenie się,
  • drętwienie i bóle ręki,
  • stan podgorączkowy/gorączka,
  • dreszcze,
  • uderzenie gorąca,
  • mdłości.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy mogą pojawić się męczące objawy poszczepienne. Zwykle występują one po kilku lub kilkunastu godzinach. Wyżej wymienione dolegliwości nie wymagają kontaktu z lekarzem.

Jak radzić sobie z NOP po szczepieniu na COVID-19?

Objawy NOP po szczepieniu na koronawirusa należy jedynie łagodzić. Warto zaznaczyć, że są one odpowiedzą układu immunologicznego. Nie stanowią podstaw do obaw, gdyż stanowią zupełnie normalną reakcję organizmu. Gorączkę oraz dolegliwości bólowe należy niwelować odpowiednimi środkami. Zalecany jest ibuprofen, paracetamol, aspiryna i leki antyhistaminowe. Ważne jest to, aby nie przesadzać z ich ilością. Stan podgorączkowy nie stanowi wskazania do tego, aby sięgać po medykamenty obniżające temperaturę ciała.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się w przypadku, gdy objawy nie ustąpią po kilku dniach. Powodem do niepokoju może być również np. zwiększający się obrzęk ręki. Wystąpienie silnej reakcji alergicznej wymaga natychmiastowej pomocy medycznej – najlepiej udać się bezpośrednio na pogotowie lub zadzwonić po karetkę.