Co warto zobaczyć w Toruniu? Część 1

Co warto zobaczyć w Toruniu? Część 1

„Co warto zobaczyć w Toruniu?” Wierzcie lub nie, to pytanie zadaje sobie wiele, wiele osób. Zazwyczaj są to turyści, których do tego miasta przywiódł zapach pierników. Innych przyprowadził tu Mikołaj Kopernik. W tym wpisie (a także kolejnym) skupimy się na zabytkach, muzeach, które koniecznie trzeba odwiedzić, podczas pobytu w tym pięknym mieście.

Nie ważne, kto lub co Cię tam sprowadza. Ważne, żeby wiedzieć, co i gdzie warto zobaczyć w Toruniu.

Na pierwszym miejscu, w naszym mini przewodniku znalazło się Stare Miasto. Nie mogło być inaczej. Jest to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Toruniu. Spacerując uliczkami, po drodze zobaczymy wiele budynków, które warte są uwagi. Piękne kamieniczki, pomniki. W centrum Starego Miasta oczywiście znajdziemy zabytkowy ratusz. Całość Starego toruńskiego Miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESO. Dzięki temu z roku na rok przybywa turystów, którzy chcą zobaczyć to miejsce i poczuć niesamowity klimat.

Nawet, jeśli nie jesteśmy miłośnikami historii czy zabytków, warto odwiedzić Stare Miasto dla samego klimatu, który naprawdę jest niepowtarzalny.

Ważną zaletą Starego Miasta jest ogromna mnogość zabytków i miejsc, które warte są uwagi. Nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich. Wystarczy spojrzeć na mapę, żeby zrozumieć, że to nie są puste słowa…

Będąc w mieście, gdzie urodził się Mikołaj Kopernik, warto zobaczyć dom, w którym przyszedł na świat. Jest to piękna kamieniczka, która swój obecny kształt przybrała w XV wieku. Całość prezentuje się imponująco, jednak ważniejsze jest to, co znajdziemy w środku. Tam mieści się obecnie muzeum, które poświęcone jest oczywiście słynnemu astronomowi. Zobaczymy tam między innymi rekonstrukcje wnętrza w jakim wychowywał się przyszły uczony. Poza tym poznamy jego dzieje. Muzeum daje możliwość prześledzenia całego jego życia. Oczywiście w takim miejscu nie mogło zabraknąć pamiątek i przedmiotów, których używał. Muzeum, pomimo tego, że znajduje się w domu, w którym prawdopodobnie na świat przyszedł Mikołaj Kopernik, nie skupia się tylko na nim samym. Prezentuje także historię miasta, a nawet stara się, by nie zapominano o tradycyjnych toruńskich piernikach. Muzeum oferuje możliwość spróbowania swoich sił w pieczeniu tego przysmaku. Takimi słodkościami pewnie sam Mikołaj Kopernik by nie pogardził ?

Kolejnym miejscem, które znajduje się na Starym Mieście, jest Krzywa Wieża.

Wzniesiona w średniowieczu początkowo była prosta. Z czasem jednak podłoże, na którym została wybudowana zaczęło się osuwać, co spowodowało osuwanie się także i wieży. Właśnie to doprowadziło do jej przekrzywienia. Stąd też została nazwana Krzywą Wieżą… To logiczne wytłumaczenie, dlaczego budowla nie jest prosta. Legendy miejskie tłumaczą to trochę inaczej, na różne sposoby. Według nich albo miała się do tego przyczynić Wisła, która zakochała się w wieży, albo Krzyżak, który wbrew regułom zakonnym pokochał kobietę, a karą za jego nieposłuszeństwo miała być właśnie budowa krzywego budynku.