Domowe sposoby na ból głowy
Po raz kolejny w tym tygodniu boli Cię głowa i odczuwasz dyskomfort? A może właśnie w Twojej apteczce skończyły się leki przeciwbólowe. Spokojnie. Na ból głowy można zastosować również domowe sposoby. Niektóre z nich są naprawdę proste, a pomogą uśmierzyć ból.
Przyczyn bólu głowy może być wiele. W końcu każdego dnia wstajemy, pracujemy, działamy. Na wystąpienie dyskomfortu może mieć wpływ na przykład zła dieta, zbyt mała ilość wpitej wody (lub jakiegokolwiek innego napoju) czy głód. Także zmiany ciśnienia, miejsca pobytu, a nawet pogody mogą powodować ból. Również stres jest tutaj nie bez znaczenia. Te, a także i inne czynniki wpływają na to, że czujemy się źle. Jak temu zaradzić bez połykania kolejnej porcji leków przeciwbólowych?
Domowych sposobów, które pewnie stosowały już nasz babcie, kiedy tabletki na ból nie były jeszcze tak popularne i łatwo dostępne jest wiele. Jednym z najpopularniejszych są okłady na czoło i skronie. Najczęściej są to zimna, mokra chusteczka lub czysta ściereczka, przyłożona w te miejsca powinna zacząć działać już po kilkunastu minutach. Jeśli stosujemy to rozwiązane, warto zaopatrzyć się w chłodzące okłady, które dostępne są w aptekach. Można je kupić za parę złotych, przechowywać w lodówce, a w razie wystąpienia bólu po prostu ich użyć.
Na ból głowy często pomaga również zwykłe rozluźnienie się. Skuteczny na pewno okaże się masaż, który nie tylko złagodzi ból, ale i poprawi samopoczucie. Wbrew pozorom, wcale nie potrzebujemy do tego wizyty w spa lub drugiej osoby. Przy bolącej głowie, najlepiej sprawdzi się rozmasowanie właśnie tej części ciała. Po prostu wystarczy przyłożyć swoje ręce do czoła i zacząć wykonywać delikatne, okrężne ruchy. Ważne jest, aby robić to w spokojnym miejscu, bez pośpiechu. Warto wtedy zapomnieć o czekających na nas obowiązkach i zadaniach. Po kilku minutach powinno być już lepiej.
Nieodzownym elementem przy domowym zwalczaniu bólu głowy jest woda. Należy pić ją powoli, małymi łykami. Dobre nawodnienie organizmu nie tylko pomaga przy bólu głowy, ale i przy innych dyskomfortach. Do wody warto dodać cytrynę lub szczyptę soli morskiej. Można również napić się rumianku lub mięty. Nie zaleca się picia między innymi kawy, która może jeszcze bardziej spotęgować ból.
Czasami na ból głowy, pomaga po prostu przewietrzenie pomieszczenia, w którym się znajdujemy lub wyjście na świeże powietrze. Krótki spacer, odpoczynek w ogrodzie lub parku korzystnie wpłynie również na nasze samopoczucie.
Pamiętaj jednak, że jeśli ani domowe sposoby, ani tabletki nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem, który określi przyczynę dyskomfortu. Przewlekły ból może mieć wiele przyczyn, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje.