Minimalizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Minimalizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Coraz częściej możemy usłyszeć o byciu bardziej ekologicznym, zero-waste i minimalistycznym. Dla wielu osób te 3 stwierdzenia będą istniały zawsze razem, choć tak naprawdę można być minimalistą nie będąc zero-waste. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zero-waste to zajrzyjcie na portal Dylemat. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i sprawdzimy jakie są jego najważniejsze zasady i założenia.

O co chodzi w minimalizmie?

Minimalizm jest tak naprawdę całkowitym przeciwieństwem konsumpcjonizmu, który stał się dla nas niesamowicie prosty, ale również przytłaczający. Jego głównym założeniem jest posiadanie tylko tych rzeczy, które są nam potrzebne, które używamy i które nie zaśmiecają naszej przestrzeni. W minimalizmie niesamowicie potrzebny jest balans i przemyślana analiza. W innym przypadku możemy niepotrzebnie pozbywać się rzeczy, które używaliśmy, tylko dlatego, że chcemy mieć mnie. Może się to skończyć całkowitym zniechęceniem do tego stylu życia. Minimalizm jest niesamowicie przydatny jeśli często zmieniacie miejsce zamieszkania. Dzięki niemu przeprowadzki nie zajmują tygodnia a wszystkie swoje rzeczy mieścicie w kilku kartonach.

Jakie są najważniejsze zasady minimalizmu?

Najważniejszym punktem, kiedy chcecie zacząć przygodę z minimalizmem, jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Warto zrobić generalne porządki, w trakcie których zdecydujecie co chcecie oddać lub sprzedać, a co nadaje się już tylko do wyrzucenia. W minimalizmie nie ma miejsca na przedmioty, które leżą zepsute w kącie z myślą, że jeszcze kiedyś je naprawię.

Drugim punktem jest zdecydowanie, które rzeczy są dla nas ważne, istotne i mają wpływ na nasze życie. Jeśli zrobiłeś już pierwszą segregację, ale wciąż masz ogromną ilość przedmiotów w domu to możesz zadawać sobie tego typu pytania do każdego z nich. W ten sposób o wiele łatwiej podejmiesz decyzję o pozbyciu się tych niepotrzebnych.

Kupuj rzeczy dobrej jakości – wtedy będą służyły Ci o wiele dłużej. Przed zakupem dobrze przemyśl, czy naprawdę tego potrzebujesz. Dobrą metodą jest rezygnacja z danej rzeczy w momencie, w którym chcesz ją kupić. Daj sobie kilka dni, albo nawet tygodni, na przemyślenie tego. Jeśli dalej będziesz uważać, że jest Ci to potrzebne, to dopiero wtedy kup.

 

Pamiętaj, że minimalizm to nie jest coś, co ogarniesz w jeden wieczór. Jest to długa droga i nauka życia w ten sposób może zająć wiele czasu. To co ważne, to żeby czuć się dobrze, nie zaśmiecać swojego mieszkania niepotrzebnymi rzeczami i ciesz się z życia.