Oryginalne buty Dr Martens – jak je rozpoznać?

Oryginalne buty Dr Martens – jak je rozpoznać?

Tzw. martensy to słynne, znane wielu osobom buty, których charakterystyczny wygląd i graficzne ubarwienie sprawia, że wyróżniają się na tle typowego obuwia. Obecnie stanowią one przede wszystkim manifest indywidualizmu i stanowczego wyrażania siebie. Oprócz tego marka ta dba o komfort noszenia i użytkowania, co sprawia, że martensy są noszone w bardzo różnorodnych stylizacjach i połączeniach. Ich popularność na rynku sprawia jednocześnie, że pojawia się wiele podróbek. Jak więc rozpoznać, że faktycznie mamy przed sobą oryginalne buty tej marki?

Zacznijmy od historii

Pierwsza para martensów zeszła z linii produkcyjnej i trafiła do robotników 1 kwietnia 1960 roku. Choć wtedy właśnie osoby pracujące fizycznie w fabrykach i nie tylko byli główną grupą docelową, bardzo szybko również inne subkultury dostrzegły zalety, jakie przedstawia obuwie dr Martens. A skąd wyszedł pomysł na te buty? Za ich powstanie odpowiada żołnierz dr Klaus Martens, który w 1945 roku stworzył niezwykłą, unikalną wręcz podeszwę powietrzną gwarantującą amortyzację. Martens założył z Herbertem Funckiem spółkę nazwaną od tego pierwszego. Choć miało to miejsce w 1947 roku, dopiero 13 lat później powstały interesujące nas martensy.

Rozwój marki

Marka zdecydowanie przeżywała swoje wzloty i upadki i choć najtrudniejszy moment kryzysu nadszedł na początku wieki XXI, przeniesienie produkcji poza granice Wielkiej Brytanii przyniosło marce ponowne zwiększenie płynności wpływów. Marka ostatecznie została sprzedana w 2014 roku firmie Permira, co oczywiście nie zatrzymało produkcji martensów.

Jak rozpoznać martensy?

Przejdźmy więc do głównego celu artykułu. Jak rozpoznać obuwie dr Martens? Zweryfikowanie autentyczności butów wymaga przyjrzenia się kilku rzeczom, które pozwolą nam na upewnienie się, że faktycznie mamy do czynienia z oryginałem. Są to:

  • Pudełko – oryginalne pudełko Dr Martens jest wykonane z wysokiej jakości tektury, a na wierzchu i boku znajdziemy logo. Podróbki zwykle mają podobny, ale nieco inny znak. Położenie i czcionkę logo warto sprawdzić na stronie producenta.
  • Etykieta – na oryginalnym pudełku możemy znaleźć białą etykietę. Tam umieszczone są takie informacje jak rodzaj, rozmiar, kolor i kod obuwia, a także kod kreskowy. Należy to porównać z zawartością.
  • Język wnętrza cholewki – staranne wykonanie butów Dr Martens dotyczy również informacji zawartych na wewnętrznej stronie cholewki. Powinny być tam podane informacje o różnych numeracjach, a także kraju produkcji.
  • Wkładka – na niej również powinno znaleźć się logo marki. Dobrze przy tym zwrócić uwagę na jej wszycie w cholewkę.

Podeszwa – oryginalny znak martensów

Za początkiem butów martensów stoi przede wszystkim pomysł na wyjątkową, unikalną podeszwę. Nic więc dziwnego, że to właśnie po niej można poznać oryginalne buty. Przede wszystkim na niej również powinno widnieć logo, a krawędzie powinny być schludnie i starannie wykonane. Na jej brzegu można znaleźć wgłębienia w dwóch odcieniach. To właśnie one gwarantują odróżnienie oryginału od podróbek.