Pasja życiowa – jak ją odnaleźć? Porady

Pasja życiowa – jak ją odnaleźć? Porady
Photo b congerdesign/ Pixabay

Jesteś nieszczęśliwy? Nie wiesz, po co żyjesz? Nic nie ma sensu? Może po prostu brakuje Ci pasji. Pasja uszczęśliwia i dodaje skrzydeł. Musisz odnaleźć swoją pasję. Łatwo powiedzieć, ale jak się do tego zabrać? Nie ma jednej recepty na rozwiązanie tego problemu. Są jednak skuteczne sposoby, które pomogą Ci odkryć swoją pasję. Zanim zaczniesz poszukiwania, zadaj sobie kilka pytań.

Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał. (Nicholas Sparks).

Jaką pracę mógłbyś wykonywać nawet bez wynagrodzenia?

Pomyśl o zajęciach, które sprawiają Ci tak dużo przyjemność, że mógłbyś wykonywać je nawet za darmo. Nie potrzebujesz żadnej zachęty do działania. Robisz to, co najbardziej lubisz, więc nawet nie pamiętasz o pieniądzach. Jeżeli masz przynajmniej jedno takie zajęcie, to musisz podążać właśnie w tym kierunku.

O czym marzyłeś w dzieciństwie?

Każdy z nas o czymś marzył w dzieciństwie. Przypomnij sobie, kim chciałeś zostać? Co Cię inspirowało i zachęcało do działania? Czy spełniły się Twoje dziecięce marzenia? Jeżeli nie, to się zastanów dlaczego. Może warto do nich powrócić i w końcu zrealizować?

Co robisz w wolnym czasie?

Jak spędzasz czas wolny? Zastanów się, co najbardziej lubisz robić, kiedy masz wolną chwilę. Lubisz rysować czy śpiewać pod prysznicem? Może masz ukryty talent? Zapisz się na kurs rysunku czy śpiewu i wypróbuj własnych sił. Szukaj tego, co Cię najbardziej inspiruje.

Życiowa pasja – przy jakim zajęciu tracisz poczucie czasu?

Przypomnij sobie, przy jakim zajęciu całkowicie tracisz poczucie czasu? Jesteś tak zafascynowany, że nawet nie zauważasz, co się dzieje wokół Ciebie. Możesz robić to godzinami i wcale się nie czujesz zmęczony. Może to właśnie ten właściwy kierunek, który pomoże Ci odnaleźć cel w życiu.

Pasja – jakich tematów najczęściej szukasz w Internecie?

Masz wolną chwilę, otwierasz internet. Jakich informacji najczęściej szukasz? Jakie tematy najbardziej Cię interesują? Jeżeli jest to sport, to może chcesz zostać piłkarzem czy koszykarzem. Jeżeli są to recenzje różnych wystaw, to może warto się zapisać na jakiś kurs w Akademii Sztuk Pięknych. Wśród tematów, które lubisz czytać, możesz odnaleźć to, czego warto spróbować w życiu.

O czym dyskutujesz z przyjaciółmi? To może być Twoja pasja

Jakich tematów najczęściej dotyczą dyskusje ze znajomymi? Czy miałeś wystarczająco argumentów, by bronić swojego zdania? To, czego zażarcie bronimy, może wskazywać na to, że właśnie tym się pasjonujemy.

Czy jest jakieś zajęcie, które lubisz, ale boisz się, że nie da się na tym zarobić?

Większość z nas rezygnuje z tego, co lubi, bo uważa, że nie da się z tego wyżyć. Najczęściej wybieramy prestiżowe kierunki na studiach, by później mieć dobrze płatną pracę. Nigdy nie rezygnuj z tego, co lubisz. Możesz zarabiać na własnej pasji albo połączyć pasję z pracą. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie. Ale warto spróbować.

W jakich rzeczach jesteś przeciętny?

Jesteś przeciętnym wokalistą, ale dobrym pianistą? Na pewno nie zdobędziesz nagrody na talent show The Voice of Poland. Możesz jednak spróbować uczyć dzieci gry na pianinie. Nie marz o rzeczach niemożliwych. Wykorzystaj talenty, które posiadasz.

Jeżeli jeszcze nie odnalazłeś swojej pasji, bierz kartkę w dłoń i do dzieła!