Pomoc psychologa – kiedy się po nią zgłosić

Pomoc psychologa – kiedy się po nią zgłosić
Photo by darksouls1/ Pixabay

Każdy z nas miewa trudne okresy w życiu. Często doświadczamy złego samopoczucia, smutku, irytujemy się i jesteśmy zdołowani. Są to jednak dolegliwości, z którymi bardzo się łatwo samemu uporać. Wystarczy wieczór spędzony w towarzystwie dobrych przyjaciół, obejrzenie ulubionego filmu czy spacer, by życie znowu nabrało barw. Jest jednak 8 alarmujących znaków, które świadczą o tym, że jest potrzebna pomoc psychologa.

Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?

Kiedy coś nas boli, idziemy do odpowiedniego specjalisty. Ból psychiczny również wymaga fachowej pomocy. Nie warto bagatelizować uczucie niepokoju, nerwicę czy huśtawki nastrojów. Oto niektóre objawy i sygnały, które świadczą o tym, że już czas pójść do specjalisty.

Życie nie ma sensu

Niczego nie oczekujesz od życia, masz apatię, jesteś zdołowany? Rzadko się spotykasz z przyjaciółmi, wolisz przebywać w samotności? Są to alarmujące sygnały, które świadczą o tym, że potrzebujesz pomocy specjalisty. Nie warto ich bagatelizować, bo mogą doprowadzić do samobójstwa.

Masz myśli samobójcze

Czasem przez głowę przechodzi Ci myśl, że chciałbyś umrzeć, bo życie jest trudne i niesprawiedliwe? W takim przypadku musisz się niezwłocznie zgłosić do specjalisty.

Masz bezsenność

Musisz rozważyć opcję pójścia do psychologa, jeżeli cierpisz z powodu przewlekłej bezsenności i nocnych wybudzeń. Krótkotrwała bezsenność nie jest czymś groźnym. Jeżeli jednak problem się nasila i wpływa na Twoje samopoczucie i stan psychiczny, idź do lekarza. Zdiagnozuje przyczynę bezsenności i na pewno Ci pomoże. Być może potrzebujesz psychoterapii.

Huśtawki nastrojów

Jeżeli od kilku tygodni cierpisz z powodu zmian nastroju, musisz pójść do psychologa i lekarza rodzinnego. Huśtawki nastrojów mogą świadczyć zarówno o problemach psychologicznych, jak i zdrowotnych. Lekarz rodzinny zleci odpowiednie badania, które albo wykluczą, albo potwierdzą problemy ze zdrowiem.

Stan emocjonalny utrudnia pracę

Przyczyną obniżenia jakości pracy może być wypalenie zawodowe albo kłopoty w pracy. Diametralne zmiany w życiu, choroba czy śmierć kogoś bliskiego także mogą utrudniać pracę. Jeżeli jednak Twoja niezdolność do pracy nie ma nic wspólnego z wyżej opisanymi sytuacjami, musisz się zgłosić do specjalisty.

Zaburzenia łaknienia

Nie masz apetytu albo cały czas jesz i nie możesz się najeść? Nadmierny albo niewielki apetyt może świadczyć o tym, że masz problemy psychologiczne. Musisz iść do psychologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Prawdopodobnie też skieruje Cię do lekarza rodzinnego, by sprawdzić Twój stan fizyczny.

Nieustanne uczucie niepokoju

Uczucie niepokoju, lęk, panika, przewlekły stres – niepokojące objawy, które powinny skłonić Cię do pójścia do psychologa. Jeżeli się nie podejmiesz leczenia, uczucie wewnętrznego niepokoju może się przerodzić w stany lękowe.

Brak zadowolenia z tego, co kiedyś lubiłeś

Jeżeli więcej nie czerpiesz zadowolenia z tego, co kiedyś bardzo lubiłeś (np. pasje, spotkania z przyjaciółmi), udaj się do psychologa. Pomoże Ci odnaleźć przyczyny takiego zachowania.

Odpowiedź na pytanie: „Kiedy iść do psychologa?” jest bardzo prosta. Im wcześniej, tym lepiej.