Własna firma – jak ją założyć? Krok po kroku

Własna firma – jak ją założyć? Krok po kroku
Photo by RonaldCondonga/ Pixabay

Własna firma to marzenie wielu osób. Jeśli podjąłeś decyzję o założeniu firmy i wybrałeś rodzaj działalności to super. Jednak najtrudniejsze jeszcze masz przed sobą. Musisz wykonać kilka ważnych czynności oraz wypełnić dokumenty. Należy to robić w odpowiedniej kolejności. Od czego więc zacząć? 

Zakładamy firmę – odwiedź urząd

Zanim założysz działalność gospodarczą, musisz się dowiedzieć w urzędzie, czy musisz rejestrować swoją firmę. W niektórych przypadkach nie jest to konieczne. Przedsiębiorca może tego nie robić, jeżeli dochód z działalności nie przekracza 50% kwoty pensji minimalnej. Zapoznaj się z krótką instrukcją jak założyć swoją firmę.

Wypełnienie formularzu i ustalenie, w jakiej branży chcemy działać

Masz już pomysł na firmę? Wtedy musisz wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Chodzi o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podczas wypełniania formularzu musisz podać też rodzaj działalności gospodarczej. Masz do swojej dyspozycji Polską Klasyfikację Działalności – lista z kodami rodzajów działalności gospodarczej. Możesz wybrać maksimum 10 kodów, które zostaną wpisane do rejestru.

Na tym etapie także wybieramy jeden z czterech rodzajów opodatkowania firmy. Od wyboru rodzaju opodatkowania, zależy wysokość podatków. W przyszłości nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania. Musisz też wybrać, w jaki sposób będziesz wpłacać zaliczki na podatek (rozliczenia). Masz do wyboru dwie opcje: kwartalne i miesięczne.

Księgowość przez internet czy powierzenie prowadzenia księgowości biurowi rachunkowemu

W trakcie wypełniania CEIDG musisz wskazać, kto będzie prowadzić księgowość w Twojej firmie. Nie masz jeszcze zaufanego księgowego? Wybierz opcję: samodzielne prowadzenie dokumentacji firmy. Później możesz wpisać br.

Przedsiębiorca może się zdecydować na księgowego lub postawić na księgowość przez internet. Druga opcja się sprawdzi w przypadku jednoosobowej działalności, gdy się nie zatrudnia pracowników i dużej liczby faktur. Pierwsza opcja, czyli zatrudnienie księgowego, przyda się, jeżeli masz dużą firmę, która zatrudnia wielu pracowników.

Własna firma – ZUS

Właściciel firmy w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych występuje jako osoba, która wpłaca składki zarówno za siebie, jak i swoich pracowników, nazywana płatnikiem. A także jako osoba, która wpłaca składki za swoje ubezpieczenie zdrowotne, czyli ubezpieczony.

Początkujący przedsiębiorca, który nie ma przychodów, może skorzystać z ulg na start i małego ZUS. Każdy, kto z nich skorzysta, może opłacać obniżone składki.

Jakie dokumenty składamy do ZUS:

  • Albo ZZA (chcesz skorzystać z ulg na start albo jesteś zatrudniony na umowę o pracę i masz wynagrodzenie powyżej min. wynagrodzenia krajowego).
  • Albo ZUA (pozostałe sytuacje).

Urząd Skarbowy

Wyłącznie przedsiębiorca, który chce płacić podatek od wartości dodanej\pośredni, ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-R w skarbówce. W innych przypadkach nie ma obowiązku odwiedzania Urzędu Skarbowego.

Jeżeli chodzi o numer identyfikacji podatkowej\NIP, to pozostaje niezmieniony. Osobom, które nie mają NIP, zostanie on nadany przez właściwy urząd. 3 dni po podpisaniu CEIDG, NIP pojawi się w wyszukiwarce podmiotów gospodarczych.

Firma musi mieć własne konto

Każdy przedsiębiorca musi posiadać firmowe konto bankowe. Są banki, które dają możliwość założyć takie konto przed rejestracją działalności. W innych możesz to zrobić dopiero po rejestracji. Numer konta bankowego musisz zgłosić do urzędu.

I na koniec słów kilka o pieczątce dla firmy. W świetle obowiązującego prawa przedsiębiorca nie ma obowiązku wyrobienia pieczątki firmowej. Na drukach urzędowych widnieje miejsce na pieczątkę, ale przedsiębiorca nie musi jej używać. W niektórych sytuacjach jednak bardzo się przydaje, więc warto ją wyrobić. Zwłaszcza że nie stanowi to wielkiego trudu.

Jeden komentarz o “Własna firma – jak ją założyć? Krok po kroku

Comments are closed.