Inwestowanie w czasach kryzysu – w co warto?

Inwestowanie w czasach kryzysu – w co warto?

Kryzys gospodarczy zapowiadany był przez ekonomistów już od pewnego czasu, jednak mało kto spodziewał się, że zostanie on wywołany przez pandemię. Tymczasem kryzys ma znaczny wpływ na sytuację panującą na rynkach inwestycji zarówno długo-, jak i krótkoterminowych. Sprawdzamy, w co warto inwestować w czasie kryzysu i na co warto zwrócić szczególną uwagę dokonując inwestycji. Czy inwestowanie teraz się opłaca?

Niewielkie ryzyko, małe zyski

Jednym z kryteriów podziału inwestycji jest poziom ryzyka inwestycyjnego. Przy niewielkim ryzyku inwestorzy mogą liczyć na małe zyski, lecz minimalizują ryzyko poniesienia straty. Przy większym ryzyku jest dokładnie na odwrót. Obecnie jednym z najmniej dochodowych instrumentów inwestycyjnych są lokaty bankowe. Najniższe w historii stopy procentowe sprawiają, że zyski z lokat są bardzo niewielkie, jednak nie oznacza to, że nie są one godne uwagi. Pomimo niskiego dochodu stanowią dobre zabezpieczenie finansowe, dlatego inwestorzy o niskiej tolerancji ryzyka mogą inwestować właśnie w lokaty. Innym, stosunkowo bezpiecznym instrumentem, są obligacje państwowe lub komunalne. Zyski również nie są duże, jednak inwestor może być niemalże pewny spłaty długu przez państwo czy gminę.

Inwestowanie w nieruchomości i metale szlachetne

Eksperci rynku nieruchomości prognozowali spadki cen domów, mieszkań czy działek w związku z epidemią koronawirusa. Tak się jednak nie stało – spadki były niemalże nieodczuwalne dla inwestorów, co pokazało, że rynek nieruchomości jest stosunkowo stabilny. Dlatego też inwestorzy wciąż chętnie lokują kapitał w różnego typu nieruchomościach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że o ile mieszkania czy domy w dalszym ciągu dobrze się sprzedają, o tyle nieruchomości gospodarcze straciły na popularności. Co więcej, inwestycja w nieruchomości wymaga sporego nakładu kapitału, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów są także metale szlachetne, takie jak srebro czy złoto. Jest to w świecie inwestorskim tak zwana inwestycja ostatniej szansy, gdy inne produkty inwestycyjne tracą na wartości i ich zakup staje się nieopłacalny. Wadą metali szlachetnych jest długi czas oczekiwania na zwrot z inwestycji.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Każdy inwestor powinien pamiętać o tym, aby stale dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Oznacza to, że powinniśmy posiadać różnego rodzaju produkty inwestycyjne, w tym mniej i bardziej ryzykowne, co z jednej strony pozwala zwiększyć zyski, z drugiej zaś zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. W czasach kryzysu jest to szczególnie ważne, bowiem gdy rynek jednego produktu inwestycyjnego załamuje się, inne mogą pozostać względnie stabilne. Jest to szczególnie istotne, gdy inwestujemy na giełdzie. Dziś inwestycje giełdowe uchodzą za niestabilne, dlatego powinniśmy ich dokonywać jedynie pod kierunkiem doświadczonego doradcy inwestycyjnego, szczególnie gdy nie posiadamy dużej wiedzy odnośnie tendencji rynkowych oraz psychologii zachowań inwestorskich. Tymczasem notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych inwestorzy powinni śledzić codziennie na stronie https://www.gpw.pl/.

Alternatywne metody

Wiele osób szuka alternatywnych metod pomnażania gotówki. My jesteśmy fanem racjonalnego podejścia do tematu i raczej nie polecamy alternatywnych, wątpliwych metod. Zakłady bukmacherskie czy gra w kasynie internetowym to raczej nie jest dobry sposób na długoterminowe wzbogacenie się. Często jest bowiem tak, że chwilowa „zwyżka formy” i hossa bardzo szybko zamienia się w dużą stratę. Aby grać w kasynach czy u bukmachera trzeba mieć bardzo dużo szczęścia.

Inwestowanie w czasach kryzysu powinno mieć charakter długoterminowy. Nie należy nastawiać się na szybkie zyski, głównie ze względu na niepewność rynku. Co więcej, konieczne staje się opracowanie własnej strategii inwestycyjnej, opartej na analizach i poradach ekspertów. Pamiętajmy, że stopy zwrotu w czasie kryzysu mogą być niższe, niż w czasie prosperity, jednak nie warto całkowicie rezygnować z inwestowania w niespokojnych czasach.

Jeden komentarz o “Inwestowanie w czasach kryzysu – w co warto?

Comments are closed.