Świnka morska – musisz to wiedzieć zanim ją kupisz

Świnka morska – musisz to wiedzieć zanim ją kupisz

Świnki morskie są bardzo popularnymi zwierzakami. Są większe i bardziej przyjacielskie niż chomiki, a mimo wszystko zdecydowanie łatwiej jest się nimi opiekować niż na przykład psem czy kotem. Warto jednak wiedzieć na temat świnek morskich trochę więcej przed zakupem albo adopcją.

Wyprawka dla świnki morskiej

Wiele osób z pewnością się orientuje, że świnki morskie mieszkają w klatkach. To co jest jednak istotne to jej wielkość i miejsce w mieszkaniu, gdzie będzie stała. Tutaj warto zaznaczyć, że kawie domowe, bo tak też nazywa się świnki morskie, to zwierzęta stadne. Decydując się więc na posiadanie ich w domu powinniśmy zadbać, żeby były przynajmniej dwie. Klatka dla dwóch świnek morskich powinna mieć długość przynajmniej 100 cm, a jeszcze lepiej 120 cm. Oczywiście im większa przestrzeń dla zwierzaków tym lepiej. Jeśli więc możemy sobie pozwolić na jeszcze dłuższą klatkę to świnki będą zadowolone. Warto tu też wspomnieć, że jeżeli z jakiegoś powodu będziemy trzymać w osobnej klatce jedną świnkę to musi mieć ona minimum 80 cm.

Druga sprawa to podłoże, na jakim zwierzaki będą mieszkać. Bardzo popularne są trociny, które są również łatwo dostępne. Jest to bardzo fajne i chłonne podłoże, musimy się jednak liczyć z tym, że biegające po klatce świnki morskie będą rozrzucać je dookoła. Inną opcją jest włożenie do klatki maty łazienkowej, albo specjalnego kocyka. W takiej sytuacji jednak musimy mieć na uwadze, że kupki świnek trzeba będzie codziennie sprzątać, a samą matę co kilka dni prać.

Do klatki warto włożyć również kryjówki dla świnek. Może to być drewniany domek, który kupimy w niemal każdym sklepie zoologicznym. Inną opcją są polarowe akcesoria. W internecie można znaleźć hamaki, domki, norki i tunele wykonane z materiałów. Świnki morskie większość dnia leżakują, więc miękkie posłanie z pewnością się przyda.

Co jedzą świnki morskie?

Decydując się na tego gryzonia musimy wiedzieć, że podstawowym pożywieniem, jakie musi być dostępne dla świnki zawsze, jest sianko. Oprócz tego zwierzaki te nie pogardzą świeżym ogórkiem lub marchewką. W sklepach zoologicznych możemy kupić oczywiście specjalne pokarmy przeznaczone dla świnek morskich. Zwróćmy jednak uwagę na ich skład. Gryzonie te nie powinny jeść zbóż, które znajdują się w większości gotowych mieszanek.