Kreatywne zabawy dla 3-latka

Kreatywne zabawy dla 3-latka
Photo by yohoprashant/ Pixabay

Dzieci w wieku 3 lat są ciekawe świata i bardzo ruchliwe. Chętnie się bawią nie tylko z rodzicami, lecz także ze swoimi rówieśnikami. Do zabawy nie wystarczą im już same zabawki, dlatego rodzice powinni zadbać o to, by zabawa była ciekawa i twórcza. Co można zaproponować trzylatkowi zamiast zabawek i bajek? Mnóstwo ciekawych pomysłów w niniejszym zestawieniu. Poznaj kreatywne zabawy.

Co potrafi trzyletnie dziecko?

Dobra zabawa to zabawa, która rozwija i nie jest zwykłym zabijaniem czasu. Powinna być dostosowana do potrzeb i umiejętności dziecka. W przeciwnym razie nie będzie przynosić żadnych korzyści. Co powinno umieć dziecko w wieku 3 lat? Po pierwsze trzylatek może powiedzieć, jak się nazywa, ile ma lat, wymienić części swego ciała i rzeczy, które go otaczają. Potrafi również budować krótkie zdania. Może samodzielnie się ubierać. Wspina się, biega, skacze, jeździ na rowerku. Nawiązuje kontakty z innymi dziećmi, głównie rówieśnikami. Zna ich imiona. Trzylatek uczy się prawidłowo trzymać mazaki, kredki, wykonuje niezbyt skomplikowane prace plastyczne, może coś przykleić. Potrafi układać puzzle i zbudować małą wieżę. Jak więc widzisz, trzylatek umie naprawdę sporo. 

Kreatywne zabawy z 3-latkiem

Zabawa z trzyletnim dzieckiem to nie lada wyzwanie i zadanie dla rodziców. Dziecko w tym wieku szybko traci zainteresowanie i cierpliwość. Rodzice powinni mieć bardzo dużo kreatywnych pomysłów na zabawę, by utrzymać zainteresowanie dziecka wspólnym spędzeniem czasu.

Sprawdź, jak możesz wesoło spędzić czas ze swoim dzieckiem.

Pacynki na rękę, zrobione ze skarpetek

Rodzice mogą organizować w domu prawdziwe przedstawienie, używając do tego zwykłych skarpetek. Wystarczy założyć na dłonie skarpetki i poruszać palcami. Palce wprawiają kukiełkę w ruch i pomagają kontrolować jej mimikę. Można też udekorować nieco swoje pacynki, doszywając im oczy, ogonki, włosy, nosek.

Pieczątki z owoców

Możesz zrobić z dzieckiem fajne pieczątki z owoców (mogą też być warzywa). Morele, brzoskwinie, śliwki, jabłka idealnie się nadają do robienia takich stempli. Owoce przekrawamy na pół, wycinamy na nich wzory, malujemy połówki owoców farbą. Pieczątka gotowa. Dziecko może się zabierać do pieczętowania kartek.

Kręgle z kubeczków

W każdym domu, w którym jest małe dziecko, z pewnością jest mnóstwo kubków plastikowych. Możesz użyć je do zabawy w kręgle. Ustaw kubeczki na podłodze i pokaż dziecku, jak je zbijać za pomocą piłeczki. Kubki plastikowe można zastąpić małymi zabawkami czy figurkami.

Domowa plastelina

Jak już wspominaliśmy wcześniej, trzylatek potrafi wykonywać proste prace plastyczne. Do ich wykonania używa plasteliny, którą możesz zrobić w domu.

Przepis na domową plastelinę jest bardzo prosty.

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej;
  • 50 ml oleju;
  • 130 ml wody;
  • barwnik.

Wsypujemy do miski mąkę, dodajemy wodę, olej i barwnik. Wyrabiamy jak ciasto na pierogi. Gotową plastelinę owijamy folią spożywczą i przechowujemy w lodówce.

Łowienie rybek

Łowienie rybek to zabawa, która pomaga rozwijać motorykę małą. Łowić rybki, czyli nawlekać małe makaroniki na słomki, trzylatek może razem ze swoimi przyjaciółmi.

Niniejsze pomysły są niezbitym dowodem na to, że do ciekawej i twórczej zabawy nie trzeba drogich zabawek i gadżetów. Wykorzystaj przedmioty, które masz pod ręką, aby kreatywnie spędzić czas ze swoją pociechą.