Zdrowe odżywianie – jak zacząć zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie – jak zacząć zdrowo jeść?
Photo by silviarita/ Pixabay

Zdrowe odżywianie wcale nie oznacza rygorystycznej diety, pełnej wyrzeczeń. Po prostu trzeba nieco zmienić swoje nawyki żywieniowe. Znając kilka podstawowych zasad zdrowej diety, utrzymasz ciało i umysł w dobrej kondycji.

Zdrowe odżywianie to indywidualna dieta, dobrana zgodnie z potrzebami naszego organizmu. Właściwie dobra dieta chroni przed ryzykiem wystąpienia różnych groźnych chorób. Na przykład zmniejsza ryzyko arterosklerozy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, otyłości. Pamiętaj też o tym, że czasami niektóre produkty, uważane za zdrowe, dla niektórych osób mogą być szkodliwe. Słuchaj własnego ciała, Obserwuj jego reakcje na przyjmowane produkty i dobierz najlepszą dietę dla siebie. W niniejszym artykule 5 kroków do zdrowego odżywiania.

Na początku słów kilka o piramidzie żywieniowej

Piramida żywieniowa to ilustracja, która przedstawia zdrowe produkty, zalecane przez dietetyków. U podstaw piramidy znajdziemy aktywność fizyczną. Codziennie musimy poświęcać na aktywność około 45 minut. Co należy rozumieć przez pojęcie aktywność fizyczna? Sport, spacery, chodzenie po schodach, chodzenie z kijami. Bez aktywności żadna dieta nie przyniesie efektów.

Podstawę diety stanowią warzywa i owoce, czyli musimy spożywać je najczęściej. Pamiętaj też o włączeniu do swojej codziennej diety produktów pełnoziarnistych, nabiału i mięsa. Mięso i tłuszcze znajdują się na samej górze piramidy, co oznacza, że często je nadużywamy. Mięso można zastąpić roślinami strączkowymi, a tłuszcze zwierzęce – roślinnymi.

Jak więc powinna wyglądać zdrowa dieta według najnowszych zaleceń dietetyków?

Regularne odżywianie

Regularne odżywianie to fundament zdrowej diety. Najlepiej spożywać około 3-5 posiłków w ciągu dnia. Regularne odżywianie podkręca metabolizm, przyspiesza spalanie kalorii. A to z kolei pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę i wygląd. Regularne posiłki to dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia. Dzięki temu poprawia się koncentracja, pamięć i samopoczucie.

Zdrowe odżywianie – żywność nieprzetworzona

Każdy, kto chce zdrowo żyć i zdrowo się odżywiać, powinien postawić na jedzenie nisko przetworzone. Dlaczego? Produkty przetworzone to jedzenie o niskiej zawartości witamin, substancji mineralnych, błonnika. Produkty przetworzone zaburzają pracę jelit, nerek, żołądka i wątroby. Z kolei żywność nieprzetworzona wyróżnia się wysoką wartością odżywczą.

Żywność przetworzona:

 • Kolorowe napoje gazowane.
 • Słodycze.
 • Fast food.
 • Tanie przetwory mięsne.
 • Lody.
 • Chipsy, paluszki.
 • Słodkie płatki śniadaniowe.
 • Dania instant i dania gotowe.

Produkty nieprzetworzone:

 • Produkty pełnoziarniste;
 • Oleje nierafinowane.
 • Klasyczna kasza owsiana, zamiast płatków instant.
 • Gorzka czekolada.
 • Warzywa i owoce.
 • Surowe mięso.

Spróbuj po kolei wyłączać ze swojej diety produkty przetworzone, zastępując je zdrowym jedzeniem nieprzetworzonym.

Warzywa to podstawa zdrowej diety

Warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Pamiętaj o tym, że podczas doboru warzyw musisz uwzględnić indywidualne potrzeby organizmu. Najlepiej postawić na warzywa surowe, pieczone czy gotowane na parze.

Zdrowe odżywianie – pamiętaj o owocach

Dziennie nie powinno się spożywać więcej niż 300 g owoców. Owoce zawierają cukry proste, które sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom glukozy. Dlatego mogą powodować tycie i cukrzycę.

Mniej węglowodanów, więcej tłuszczy

Węglowodany mogą być spożywane w większych ilościach wyłącznie przez osoby uprawiające sport lub ciężko pracujące. W pozostałych przypadkach należy ograniczyć ich spożycie. Mogą występować jako dodatki w dwóch posiłkach. Węglowodany należy zastąpić zdrowymi tłuszczami. Tłuszcze sycą na długo, dzięki czemu nie mamy napadów głodu. Dodają nam energii, zapobiegają podjadaniu.

Oczywiście pamiętaj o wodzie (2 l dziennie), ukwaszonym nabiale i zdrowych przekąskach. Wyrzuć ze swojej diety cukier, słodycze i alkohol. Ogranicz spożycie soli.