Tatry zimą – co ze sobą zabrać?

Tatry zimą – co ze sobą zabrać?
Photo by Mr_Incognito_/ Pixabay

Ferie to wspaniała okazja na zorganizowanie niezapomnianego wypoczynku w górach. Tatry to jedne z najpopularniejszych polskich gór. Dużo Polaków decyduje się na spędzenie spokojnego wypadu w gronie rodzinnym, bądź z przyjaciółmi. Są też tacy, którzy wypad w Tatry traktują jako świetną okazję na przeżycie przygody życia. Pokonują nowe szlaki i zdobywają kolejne szczyty. Aby wypoczynek sprawiał samą przyjemność, należy dokładnie go zorganizować. Musimy wybrać szlak, zarezerwować nocleg. I oczywiście sporządzić listę niezbędnych rzeczy i sprzętu. Doradzamy, co zabrać zimą w Tatry?

Lista praktycznych rzeczy

Po tym, jak już wiemy, gdzie chcemy jechać, powstaje kolejne pytanie: co zabrać zimą w Tatry? Przede wszystkim musisz uwzględnić czas trwania wycieczki oraz długość szlaku. Trasa, która latem wydaje się być bezpieczna i prosta do pokonania, zimą ma inne oblicze. Pamiętaj też o zagrożeniach, które czekają na Ciebie zimą w Tatrach. Są to niskie temperatury, oblodzenie, zaspy, lawiny, porywisty wiatr. Musisz mieć świadomość wszystkich tych zagrożeń, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Poniżej znajdziesz rzeczy, o których musisz pamiętać.

Zima w Tatrach – ubranie

 • 3 warstwy odzieży. Ubieraj się na cebulkę. Pierwsza warstwa to bielizna termoaktywna, która chroni przed wilgocią. Następna warstwa to ubrania termiczne. Mają na celu zatrzymanie ciepła i ochronę przed chłodem. Może to być polar, ciepły sweter, bluza, które nie krępują ruchów. I na koniec zewnętrzna warstwa, czyli odpowiednia odzież wierzchnia. Zaczynamy od wyboru kurtki. Najlepiej się sprawdzają kurtki z membraną, kurtki typu softshell, kurtki ocieplane. Następny punkt – spodnie. Mogą być membranowe czy softshellowe.

 • Buty. Przede wszystkim powinny być ciepłe i wygodne. Musi to być wysoki model z dobrze przyczepną sztywną podeszwą, która umożliwia założenie raków. Pamiętaj też o stuptutach – ochraniacze na buty.

 • Skarpety. Podczas wypadu w góry zimą zapomnij o bawełnianych skarpetach. Najbardziej odpowiednia opcja to skarpety syntetyczne i wełniane. Świetnie chronią przed wilgocią. Możesz założyć jedną albo dwie pary skarpet.

 • Rękawice. Oczywiście, że najlepsze są łapawice, które skutecznie chronią dłonie przed zimnem. Mogą być naturalne czy syntetyczne. Jeżeli uważasz, że łapawice ograniczają swobodę ruchu palców, możesz wybrać model pięciopalczasty.

 • Czapka czy kominiarka. Zapewne każdy z nas wie, że zimą najwięcej ciepła „ucieka” nam przez głowę. Dlatego musimy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy. Godne polecenia są czapki, wykonane z wełny merino. Z kolei kominiarki polarowe zabezpieczają przed chłodem nie tylko głowę, lecz także szyję i policzki.

Wypad w Tatry – niezbędne rzeczy

 • Okulary przeciwsłoneczne. Musisz o nich pamiętać, jeżeli nie chcesz, żeby doszło do zapalenia spojówek.

 • Apteczka. Co spakować do apteczki? Środki odkażające, bandaże, plastry, leki na przeziębienie, przeciwbólowe, na różne dolegliwości żołądkowe, leki przeciwalergiczne.

 • Latarka czołowa.

 • Kask.

 • Kijki trekingowe.

 • Naładowany telefon, mapa, nawigacja GPS.

 • Plecak.

 • Ciepły posiłek i termos z gorącym napojem.

Nie jest to lista pełna. To tylko kilka istotnych elementów wyposażenia, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo w górach.