Czy cukier jest zdrowy? 6 zdrowszych alternatyw dla cukru

Czy cukier jest zdrowy? 6 zdrowszych alternatyw dla cukru
Photo by saramukitza/ Pixabay

Każdy, kto dba o swoje zdrowie i sylwetkę, powinien wyłączyć z codziennej diety biały cukier. Co jednak robić, jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez słodkiego smaku? Postaw na słodkie, ale zdrowe zamienniki cukru. Zapoznaj się z listą słodzików, które są bezpieczne zarówno dla Twego zdrowia, jak i sylwetki.
Nadmiar cukru może powodować różne groźne choroby, między innymi cukrzycę typu 2, otyłość, próchnicę i nadwagę. Czy każdy, kto chce mieć smukłą sylwetkę i cieszyć się wyśmienitym zdrowiem, powinien zrezygnować ze słodkiej kawy czy kaszy? Oczywiście, że nie. Dziś sklepy i apteki oferują szeroki wybór substancji słodzących. Które z nich są godne polecenia?

Czym jest cukier biały?

Sacharoza, w języku potocznym cukier biały\spożywczy to nazwa, która opisuje wszystkie słodkie węglowodany proste i złożone. Największe niebezpieczeństwo kryje się w słodyczach, batonach, czekoladkach, ciasteczkach.

Słodkie, ale zdrowe zamienniki cukru

Skupnia\Stevia rebaudiana

Skupnia – roślina, należąca do rodziny astrowatych. Naturalny obszar występowania – Ameryka Płd. i Płn., Meksyk. Jest bogata w stewiozydy, więc wykorzystuje się ją jako zamiennik białego cukru do słodzenia. Wartość energetyczna stevii to 2,5 kcal\100 g. Organizm ludzki nie trawi stewiozydów. Jest kilkadziesiąt razy słodsza od cukru. 1 szklankę cukru można zastąpić łyżeczką stevii. W sklepie można kupić sproszkowaną, suszoną stewię. Dostępna jest także w postaci tabletek czy płynu.

Cukier brzozowy\ksylitol

Cukier brzozowy, inaczej nazywany ksylitolem jest drugą po stevii popularną alternatywą dla cukru. E967 jest stosowany jako słodzik do słodzenia potraw. Jest podstawowym składnikiem gum do żucia, cukierków ze względu na jego działanie przeciwpróchnicze. Ksylitol ma niski indeks glikemiczny, więc może być spożywany przed diabetyków. Ma około 250 kalorii, czyli o połowę mniej niż cukier. Dostępny jest w postaci proszku.

Słodzik erytrol

Erytrol, często jest też nazywany erytrytolem. E968 jest stosowany jako substancja słodząca, czyli słodzik. W postaci naturalnej występuje w niektórych owocach, wodorostach i czerwonym winie. Jest otrzymywany podczas procesu fermentacji przez drożdże. Erytrol ma zero kalorii. W organizmie ludzkim brakuje enzymów, które są w stanie strawić E968. Nie jest aż tak słodki, jak cukier, ale smakuje prawie identycznie.

Syrop klonowy

Świetna alternatywa dla cukru, wytwarzana z soku klonowego. Z kolei sok klonowy pozyskiwany jest z trzech gatunków klonów. Syrop klonowy w porównaniu do miodu jest mniej kaloryczny. Wartość energetyczna: 100g\260 kcal. Ze względu na wysoki poziom glikemiczny, nie może być stosowany przez cukrzyków.

Miód daktylowy

Miód daktylowy, inaczej syrop daktylowy, to kolejny zamiennik tradycyjnego białego cukru. Może być stosowany przez osoby na diecie bezglutenowej. Pozyskiwany jest z owoców palmy daktylowej. Zachwyca niesamowitym smakiem i zapachem. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Nie może być stosowany przez diabetyków, osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, nadwagę i otyłość. Choć jest bardzo zdrowy, a jednak warto ograniczyć jego spożycie. Głównie ze względu na wysoką zawartość glukozy i fruktozy. Miód daktylowy jest bardzo kaloryczny i ma wysoki indeks glikemiczny.

Tagatoza\tagatesse

Mimo tego, że tagatoza jest pozyskiwana z mleka, a jednak nie zawiera glukozy i laktozy. Wykazuje właściwości prozdrowotne. Ma niski indeks glikemiczny, więc jest bezpieczna dla cukrzyków. Jest niskokaloryczna: 100 g tagatozy  to 150 kcal. Nie powoduje próchnicy. Można dodawać ją do ciast, gdyż jako jedyny słodzik, karmelizuje się pod wpływem ciepła.
Pamiętaj, że syrop z agawy i brązowego ryżu, cukier brązowy oraz trzcinowy nie można zaliczyć do zdrowych alternatyw dla białego cukru.