Zwiedzamy Gdańsk – 5 mniej znanych atrakcji
Gdańsk jest jednym z najstarszych miast portowych w Polsce. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się wraz z końcem X wieku. W mieście jest wiele atrakcji turystycznych i zabytków. W niniejszym zestawieniu znalazły się nietypowe i mało znane atrakcje, które można zobaczyć w Gdańsku. Zabytki i atrakcje turystyczne poza szlakiem są tak samo imponujące i piękne, jak te, których oglądanie jest obowiązkowym punktem wycieczki do Gdańska. Dziś zabieramy Cię w podróż do Gdańska, którego z pewnością nie znasz!
Galeria Starych Zabawek
Galeria Starych Zabawek to powrót do dzieciństwa i przeszłości. Zarówno dorośli, jak i dzieci będą czuli się tu jak w bajce. Na pomysł stworzenia takiej nietypowej kolekcji wpadli Państwo Szymańscy. W kolekcji znajdują się miniaturowe kopie aut, które niegdyś jeździły po ulicach polskich miast. Są także meble i akcesoria, które zdobiły dawne wnętrza. Współczesne dzieci mogą zobaczyć zabawki, którymi się bawili ich dziadkowie i rodzice. Z kolei każdy dorosły z pewnością wróci myślami do beztroskiego dzieciństwa. Kolekcja obejmuje zabawki pochodzące z lat 1920-1989.
Gdańsk – Góra Gradowa
Góra Gradowa, dawniej nazywana Hagelsberg, to wzniesienie o wysokości ponad 45 metrów n.p.m. Na szczycie tego wzniesienia znajdował się Bastion Jerozolimski. Fort miał chronić miasto od zachodu. W 2000 roku ustawiono na nim Krzyż Milenijny\Pomnik Tysiąclecia, który świeci nocą. Ze wzgórza roztaczają się niesamowite widoki na Stare Miasto. W 2008 roku na terenie fortu otwarto Centrum Hevelianum, które działa do dziś. Na Górze Gradowej organizuje się wiele różnych imprez, koncertów. Z tego względu nazywana jest gdańskim Central Park.
Sklep o tajemniczej nazwie „Inaczej niż w raju”
W jednej z najstarszych dzielnic gdańskich – Oliwie jest nietypowy kram ze starociami. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem starych, porzuconych rzeczy, które na pewno znajdą nowego właściciela. Sklep ma niezapomnianą atmosferę, której uroku dodaje muzyka, brzmiąca z piwnicy. Grupa muzyków organizuje w niej koncerty i spotkania muzyczne.
ECS, czyli Europejskie Centrum Solidarności
Centrum zostało wzniesione na terenie Stoczni Gdańskiej. Dlaczego w Gdańsku? Bo właśnie w tym mieście bierze początek ruch Solidarność. Budynek ECS swoim wyglądem przypomina niby zardzewiały kadłub statku. We wnętrzu panują bursztynowe i brązowe kolory, a w samym centrum rosną drzewa.
Gdańsk i nawiedzony dom przy ul. Sobótki
Niegdyś w tej willi znajdowała się siedziba telewizji gdańskiej. Mieści się ona na wzgórzu w Jaśkowej Dolinie. Willa jest owiana licznymi legendami i mitami. Według jednej z nich w domu przy ul. Sobótki miały się odbywać zebrania masonerii. Inna zaś głosi, że Wzgórze Zinglera było miejscem spotkań czarownic, z tego więc powodu było nazywane diabelskim. Po tym, jak telewizja gdańska przeprowadziła się do nowej siedziby, świadkowie przekonują, że w domu straszy. Obecnie willa jest bardzo zniszczona. Z dawnej świetności, do naszych czasów pozostało niewiele: dwa kominki, kilka balustrad i sufitów.