Ruszamy w Polskę – Łódź. Co zwiedzić w Łodzi?

Ruszamy w Polskę – Łódź. Co zwiedzić  w Łodzi?
Photo by zavalmia/ Pixabay

Łódź – jedno z miast, o którym raczej mało się mówi i mało się słyszy. Dla jednych urokliwa i pełna niespodzianek, dla innych nieprzyjazna i oferująca niewiele. Dwa oblicza jednego miasta. Które jest prawdziwe? Najlepiej byłoby, gdyby każdy przekonał się sam, odwiedzając to intrygujące miasto. Dla tych, którzy jeszcze nigdy nie byli w Łodzi, w skrócie przedstawię kilka ciekawych miejsc, które są warte odwiedzenia. Koniecznie tam zajrzyj, by nie nudzić się w Łodzi.

Wyjątkowe miejsce w Łodzi

W Łodzi znajduje się bardzo ciekawe miejsce. Mowa o „Pasażu Róży”, który znajduje się w podwórku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 3. Wewnątrz, kamienice są wyłożone pociętymi na kawałki częściami lustra. Inspiracją do powstania tej instalacji artystycznej, była córka autorki, Róża. Dziewczynka miała chorobę oczu, a kawałki szkła miały obrazować jej siatkówkę. Kamienice są dokładnie i precyzyjnie pokryte kawałkami szkła, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Warto na żywo zobaczyć to miejsce, w słoneczny dzień, gdy słońce odbija się od milionów malutkich luster.

Łódź – Nietypowa starówka

Łódź jest jednym z niewielu miast w Polsce, które nie posiada typowego dla starego miasta rynku. Jednak niczym to nie ujmuje miastu, ponieważ zamiast rynku, mieszkańcy mogą poszczycić się piękną zabytkową ulicą. Mowa tu oczywiście o ul. Piotrkowskiej. Na tej ulicy mieszczą się największe zabytki Łodzi takie jak: plac Wolności, Galeria Wielkich Łodzian, Pomnik Kamienicy czy Kamienica pod Gutenbergiem. Dużą atrakcją cieszą się także rzeźby, które można spotkać, spacerując Piotrkowską. Są tam m.in.: Miś Uszatek oraz Fortepian Rubinsteina. Uwagę przyciągają elewacje kamienic, które mieszczą się po obu stronach ulicy. Są bogato zdobione sztukaterią i przykuwają uwagę.

Dawna Łódź

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest także Muzeum Fabryki. Zgromadzone w nim eksponaty pomagają wyobrazić sobie, jak kiedyś żyło się w tym mieście. Do oglądania jest dużo archiwalnych zdjęć i filmów. Wystawy opowiadają historię dorobku przemysłowca Poznańskiego, a także tak ewoluowały losy jego oraz jego fabryki. Oprócz zdjęć i archiwów można w muzeum zobaczyć działające mechaniczne krosna oraz zajrzeć do wielkiego fabrycznego pieca, który dzięki odpowiednim wizualizacjom odzwierciedla to, jak wyglądała jego praca naprawdę.

Dotknąć kosmosu

Kolejnym miejscem do odwiedzenia w Łodzi jest Centrum Techniki i NaukiEC1. W środku znajduje się Planetarium. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, wyposażony w ekran sferyczny. W środku kopuły, podczas wizualizacji można się poczuć jak w prawdziwym kosmosie. Do obejrzenia jest też dużo wystaw, m.in.: historyczne elementy ścieżki o przetwarzaniu energii oraz Mikroświat — Makroświat. Doświadczyć tu także możemy symulacji lotu w kosmos. Jest to jednak atrakcja dla odważnych, ponieważ wrażenia są dość intensywne. A dla tych, którzy boją się latać w kosmos, jest coś mniej strasznego. Można na przykład poczuć, jak działa siła ciężkości na poszczególnych planetach. Warto, bo można się poczuć lekkim jak piórko.