3 najczęstsze choroby wieku dziecięcego

3 najczęstsze choroby wieku dziecięcego
Photo by ExergenCorporation/ Pixabay

Każdy rodzic powinien znać choroby wieku dziecięcego i ich objawy. Mogą być wywoływane przez bakterie i wirusy. Nie da się ich uniknąć. Najczęściej dotykają dzieci wraz z pójściem do przedszkola albo szkoły. Co powinni robić rodzice, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby?

Choroby wieku dziecięcego

U dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym normą jest około 8-10 infekcji wirusowych i bakteryjnych. Leczenie infekcji wirusowych sprowadza się głównie do łagodzenia objawów choroby. Z kolei leczenie infekcji bakteryjnych wymaga podawania antybiotyków.

Ospa wietrzna, płonica, odra – przegląd niektórych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Szkarlatyna (scarlatina)

Szkarlatyna to choroba bakteryjna, wywołana przez Streptococcus pyogenes – paciorkowca. Jest chorobą zakaźną, której głównym objawem są małe kropki na ciele. Zarazić się płonicą można poprzez kontakt z osobą chorą albo bezobjawowym nosicielem Streptococcus pyogenes. Źródłem zakażenia mogą być też przedmioty, używane przez chorego.

Objawy szkarlatyny

Najczęstsze objawy szkarlatyny: truskawkowy język (objaw, który pojawia się po 2-3 dniach), ból podczas przełykania, wysoka temperatura, wysypka. Na początku chory ma wysoką gorączkę – czasami nawet 40°C. Ma też ból głowy, rzadziej brzucha i wymioty. Najbardziej charakterystyczny objaw płonicy to oczywiście drobna wysypka, która nie obejmuje obszaru wokół ust i nosa. Tworzy tzw. trójkąt Fiłatowa. Najwięcej kropek wielkości szpilki występuje w fałdach, miejscach ucisku. Wysypka znika po tygodniu. Po czym skóra na stopach i dłoniach zaczyna się łuszczyć.

W leczeniu płonicy stosowane są antybiotyki penicylinowe. Jeżeli chory jest na nie uczulony, wtedy lekarz wypisuje antybiotyki makrolidowe.

Choroby wieku dziecięcego – Ospa wietrzna

Ospa wietrzna – choroba zakaźna, wywołana przez wirusa ospy wietrznej VSV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową lub z ruchem powietrza, dlatego ospa jest bardzo zaraźliwa. Pierwsze objawy choroby: złe samopoczucie, gorączka, ból głowy. Po dwóch dniach pojawia się wysypka, która obejmuje całe ciało. Wysypce towarzyszy świąd.

Leczenie ospy

Leczenie ospy wietrznej o łagodnym przebiegu polega na podawaniu leków, które obniżają gorączkę i złagodzenie świądu. Zaleca się także codzienne kąpiele, które przynoszą ulgę. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby podawany jest aciclovir. Chorzy z powikłaniami wymagają leczenia w szpitalu.

Odra

Odra – choroba zakaźna, którą wywołuje wirus z rodzaju Morbillivirus. Przede wszystkim dotyka dzieci niezaszczepione w wieku od 2 do 5 lat. Nastolatkowie i dorośli również mogą zachorować na odrę, ale rzadziej niż dzieci. Jak można się zarazić odrą? Poprzez kontakt z osobą, która ma wirusa.

Objawy odry

Objawy choroby w okresie zwiastunowym\wylegania: gorączka, stan zapalny błony śluzowej nosa. Dziecko wygląda tak, jakby było zapłakane. Chory ma kaszel, łzawią mu się oczy, ma opuchnięte powieki, katar, biegunkę. Kilka dni (2-3 dni) przed pojawieniem się wysypki, na policzkach (wewnętrzna strona), można zauważyć małe białe plamy.

W okresie osutkowym pojawia się wysypka. Czerwone plamki i grudki najpierw pojawiają się na głowie (nie obejmują obszaru owłosionego) i za uszami. Następnie wysypka obejmuje resztę ciała (kończyny dolne\górne, tułów).

Chorobę leczy się objawowo. Leczenie polega na podawaniu choremu leków na gorączkę. Należy też zadbać o odpowiednie nawodnienie i dietę. W przypadku powikłań lekarz wypisuje antybiotyki.